Česnek: Zajímavosti a fakta – Originální brambůrky s. r. o.

Zajímavosti a fakta o česneku

Co to je?

Česnek je cibulová zelenina, jejíž konzumní částí je cibule dělená na stroužky.

Jeho původ

Česnek se používal již před 5000 lety jako potravina i jako lék. Původní vlastí česneku je Mongolsko a Kyrgyzské stepi. Odtud byl převážen do Číny. Podle dochovaných zpráv byl ve velkém pěstován i ve starověkém Egyptě.

Jeho odrůdy

Po celém světě se pěstuje na 300 druhů česneku. Věděli jste, že je česnek citlivý na délku dne? Z toho důvodu se v České republice, která spadá pod oblast „dlouhého dne“, daří jiným odrůdám než například ve Španělsku nebo v Číně. Díky tomu se obsah a složení silic (které dávají česneku charakteristické aromatické vlastnosti) liší od zemí krátkého dne (jižní země).

Paličáky x nepaličáky

Česnek paličák vytváří květenství, kterému se říká palice, tedy kvete. Nepaličák do květu nejde. V obchodě poznáte paličák podle toho, že má uprostřed tvrdý stonek. Nepaličák má vršek měkký, podobně jako cibule.

Medvědí česnek

V posledních letech se velké oblibě těší „malý bratr“ klasického česneku – česnek medvědí. Je to jedna z prvních bylin, která na jaře vyroste. Nejraději ve stinných lesních oblastech. A proč zrovna medvědí? Medvědímu česneku se neříká medvědí jen tak pro nic za nic. Proslýchá se totiž, že je tím prvním, co sní právě medvědi po zimním spánku.

Medvědí česnek

Ti, kteří se s medvědím česnekem ještě nesetkali, ale plánují se s ním seznámit a vyrazit do lesa, by se měli mít na pozoru. Podle vzhledu si jej lze poměrně jednoduše splést s konvalinkou. Ta sice krásně voní, ale je jedovatá. Medvědí česnek poznáte podle výrazné česnekové vůně. Během sběru si tak raději nejprve listy bylinky očichejte. A pak si zkuste připravit něco dobrého podle některého z našich receptů!

Medvědí česnek má stejně jako ten klasický celou řadu blahodárných a léčivých účinků na naše zdraví. V prvé řadě má vynikající detoxikační schopnost – patříte-li mezi jedince, kteří si na jaře rádi dopřejí očistnou kúru, sáhněte po této bylině. Dále posiluje imunitu, což se při častých teplotních změnách na jaře hodí, snižuje krevní tlak, pomáhá bojovat s migrénami a bolestmi hlavy, ulevuje při žaludečních potížích a mimo jiné také léčí onemocnění horních cest dýchacích.

Pěstování a sklizeň česneku

Pokud si chcete vypěstovat česnek doma sami, ideálním obdobím na jeho výsadbu je podzim – čím později, tím lépe. Teplota půdy by se měla dlouhodobě držet pod 9 °C. Pokud nemrze, je možno česnek sázet i začátkem prosince. Platí přitom, že čím dříve česnek sázíme, tím hlouběji. V září a říjnu do hloubky asi 8 cm, v prosinci pak postačí 4 cm. Mezi jednotlivými zasazenými stroužky by měla být dodržena vzdálenost 10-12 cm, rozestup řádků by měl být zhruba 25-30 cm.

  • Jedno lidové rčení – „Svatý Havel česnek sázel“ – říká, že by se měl česnek sadit okolo 16. října, kdy má sv. Havel svátek. V současných klimatických podmínkách to však obvykle bývá ještě brzy, a vhodnější orientační dobou jsou Dušičky.

Co se sklizně týče, záleží především na odrůdě a průběhu vegetace. Obvykle česnek dozrává za 16-36 týdnů po výsadbě, a sklízí se tak většinou od začátku června do poloviny srpna. Je však potřeba vzít v potaz, zda se jedná o česnek paličák nebo nepaličák.

Česnek paličák by měl opustit záhon v době, kdy mu zbývá pět dužnatých listů a má 4-5 slupek. Česnek nepaličák sklízíme tehdy, když má přibližně polovina rostlin polehlou nať. V období sklizně by měl mít 3-4 slupky.

Jak česnek uchovat?

Univerzální rada, jak v domácnosti dlouhodobě skladovat česnek, asi neexistuje, má se však za to, že ideálním prostředím je vzdušné a stinné místo (typicky komora či suchý sklep). Naopak nevhodným místem ke skladování česneku je chladnička, kde by mu vadila zvýšená vlhkost, a místa, kde je vysoká teplota nebo na která dopadá přímé sluneční záření.

Ať už máte česnek z vlastní zahrádky nebo přinesený z tržiště, je důležité jej důkladně usušit. Celé rostliny i s natí svažte po 10-15 kusech a zavěšené je sušte na suchém, vzdušné a zároveň stinném místě, kam nedopadá přímé slunce. V bedýnkách nebo přepravkách jej lze sušit i bez natě, ale vždy je potřeba zajistit dostatečné proudění vzduchu.

K delšímu uskladnění vybírejte palice, které jsou pevné a stroužky husté a bez jakýchkoliv skvrn.

Nebudete-li chtít česnek sušit, můžete jej také zmrazit. Klidně i neoloupaný. O něco praktičtější je však česnek oloupat. Nejprve dejte oloupaný česnek zamrazit do mikrotenového sáčku. Druhý den sáček vyndejte, bouchněte s ním například o pracovní desku, a oddělené stroužky česneku přendejte do uzavíratelné krabičky a vraťte do mrazáku. Dalším způsobem uchování česneku je jeho naložení do soli nebo do oleje.

Co obsahuje?

Česnek je bohatý na bílkoviny, cukry, vitamín C, vitamíny skupiny B, v listech se nachází karoten. Dále hořčík, draslík, vápník, fosfor, železo, mangan, zinek, jód a měď. Možná vás to překvapí, ale česnek tvoří z 85 % voda!

Česnek má léčivé účinky

Česnek byl odjakživa považován za posvátnou rostlinu, Řekové a Římané ve starověku mu připisovali posilující účinky a dávali ho jíst svým vojákům na válečných výpravách. Perští lékaři ho doporučovali při hadím uštknutí, kousnutí od štíra nebo proti vzteklině. A dostávali ho i otroci ve starém Egyptě, kteří pracovali na pyramidách.

  • Slavný řecký filozof a matematik Pythagoras doporučoval jako lék proti uštknutí hadem či bodnutí štírem hořčici!

Česnek 

  • pomáhá bojovat proti stresu a úzkosti
  • podporuje imunitu
  • pomáhá při angíně, chřipce, nachlazení
  • pomáhá při chronickém onemocnění dýchacích cest a dutin
  • snižuje hladinu cholesterolu v krvi
  • pomáhá při arterioskleróze
  • chrání před trombózou
  • snižuje vysoký krevní tlak
  • léčí křečové žíly
  • pomáhá při žaludečních a střevních obtížích
  • údajně je účinný i jako prevence rakoviny
  • při vnějším užití léčí opary, plísně a bradavice

Česnek v těhotenství

Nastávající maminky se občas ptají, jak je to s česnekem v těhotenství – zdali pro ně není spíše nebezpečný. Nutriční specialisté uvádí, že v přiměřeném množství se česneku těhotné ženy bát nemusí. Naopak napomáhá k posílení přirozené obranyschopnosti organismu, k udržení normální hladiny cholesterolu v krvi a v neposlední řadě k podpoře normální činnosti srdce a cévní soustavy.

Zajímavosti a fakta

  • Za palčivou chutí česneku stojí silice alicin – ten se uvolní až poté, co česnek rozmačkáme nebo nakrájíme. Čím víc je česnek rozmělněný, tím je ostřejší.
  • Česnekovou polévku mívaly naše prababičky na stole velmi často. Říkaly jí oukrop a přidávaly do ní brambory, majoránku a vepřové nebo husí sádlo.
  • Při tepelné úpravě se česnek nesmí připálit, je pak hořký.
  • Kromě alicinu obsahuje česnek dalších 40 zdraví prospěšných sloučenin, například selen, flavonoidy nebo oligosacharidy. Jejich kombinace je pro lidský organismus přímo blahodárná!
  • V antickém Řecku měli lidé česnek tak rádi, že jím obdarovávali i bohy.

Pověry

Jedna babská rada tvrdí, že pokud člověka bolí ucho, může nepříjemný pocit utlumit tím, že si do něj strčí oloupaný a do čisté látky zabalený stroužek česneku. Případně si má do ucha nakapat několik kapek šťávy z česneku a tuto proceduru po několik nocí opakovat.

Lidé si česnekem potírali čela, spánky a brady, aby se ochránili před kouzelníky, vlkodlaky a upíry.

Stejně tak funguje česnek zavěšený kdekoli v domácnosti. Do domu, jehož dveře byly potřené česnekem, nevkročilo nic špatného.

Vkládal se miminkům a malým dětem pod polštář, aby jim v noci nikdo a nic neublížilo.

Česnek - pověry

Výborné a jednoduché recepty s česnekem

Česnek, který ihned provoní každé jídlo, rozhodně nesmí chybět v žádné kuchyni. Jde z něj vykouzlit nespočet vynikajících pokrmů! Zkuste si sami některé z nich připravit!

Recept na lahodný česnekový dip k našim brambůrkám

Potřebujete na něj pouze:

  • 1 malý jogurt
  • 2-3 stroužky česneku
  • sůl, pepř
  • lze dozdobit pažitkou, bazalkou nebo jinou bylinkou.

Postup: Do jogurtu prolisujeme česnek, přidáme sůl a pepř a případně i bylinku. Vše promícháme.

Recept na poctivou česnekovou pomazánku se sýrem

Potřebujete na ni:

  • 1 šalotku
  • 150 g eidamu (v kostce)
  • 100 g pomazánkového másla
  • 6 stroužků česneku
  • sůl, pepř
  • pečivo k podávání
  • hroznové víno na ozdobu

Postup: Nasekejte nadrobno šalotku a v míse ji smíchejte s najemno nastrouhaným sýrem. Přidejte pomazánkové máslo a prolisovaný česnek. Vše smíchejte a dochuťte solí a pepřem. Podávejte na pečivu a na závěr ozdobte rozkrojeným hroznovým vínem. Mňam!

Pesto z medvědího česneku

Potřebujete na něj:

  • 200 g medvědího česneku
  • 200 ml olivového oleje
  • sůl
  • 150 g vlašských, kešu nebo piniových ořechů (nemusí být)

Postup: Listy medvědího česneku důkladně omyjte a následně vysušte utěrkou. Takto omyté listy dejte do mixovací nádoby, přidejte olivový olej a podle chuti sůl a ořechy. Všechny suroviny spolu rozmixujte do krémové konzistence. Výsledné pesto stačí promíchat s uvařenými těstovinami, posypat strouhaným sýrem a super oběd je na světě! Pokud vám nějaké pesto zbyde, přendejte jej do zavařovacích sklenic, zakápněte ještě trochou oleje a skladujte v lednici.

Máslo z medvědího česneku

Potřebujete na něj:

  • 250 g kvalitního másla o pokojové teplotě
  • 3 hrsti medvědího česneku
  • sůl a pepř

Postup: Listy medvědího česneku omyjte pod tekoucí vodou a nasekejte nadrobno. Poté je důkladně smíchejte s máslem pokojové teploty a dle chuti přidejte sůl a pepř. Hotové máslo můžete skladovat v nádobce v lednici, kde vám vydrží zhruba 2 týdny, nebo v mrazničce, kde na vás bude čekat klidně i celý rok.

Česnek a kalorie

„Fitnessáky“ a další sportovní nadšence zajisté zajímá, jak je na tom česnek z hlediska energetické hodnoty. Uvádí se, že na 100 g obsahuje zhruba 130-150 kCal. Oproti příbuzné pažitce, která na stejné množství obsahuje jen asi 50 kCal, je to sice o něco více, ale že by někdo denně spořádal hory česneku a musel by mít obavy z kil navíc, je vysoce nepravděpodobné.

Jak se zbavit zápachu z česneku?

Větší množství česneku (třeba „ďobáním“ česnekových jednohubek na oslavách) si čas od času dá asi každý z nás. Ač je česnek velice příznivý z hlediska zdraví, zápach, který po něm zůstává, už tak příjemný není. Jak se ho zbavit, aniž byste se museli svých oblíbených pokrmů vzdát?

V prvé řadě je potřeba přiznat si skutečnost, že nejde pouze o odér z úst. Česnek se totiž postupně dostává do celého těla – máme jej v krvi, prostupuje našimi vlasy a potíme jej kůží. Je tedy zcela zřejmé, že pouhá větrovka nebo žvýkačka úplně nestačí, a je zapotřebí vyzkoušet účinnější metody, resp. pomocníky. Mezi ty patří:

Jak se zbavit zápachu z česneku

  • mléčné výrobky (např. mléko, jogurt, tvaroh), jež zápach z úst částečně neutralizují,
  • petrželová nať nebo kardamom obsahující esenciální oleje, které odpuzují „česnekové aroma“; stačí se pustit do jejich žvýkání,
  • kávové zrno, které opatrně rozkoušete,
  • dále také třeba zázvor, máta, hřebíček aj.

Nejedna hospodyňka se potýká také se zápachem česneku z rukou. Z těch se česnek dostává poměrně snadno. Stačí rozpustit v trošce vody sůl a vzniklou kašičkou se umýt jako běžným mýdlem. Obdobné účinky má také citron, soda nebo ocet. Případně si můžete pořídit speciální, tzv. nerezové, mýdlo, které působí jako katalyzátor a převádí pachové molekuly do neutrálních sloučenin kyslíku.

Informační zdroje

https://www.cesnek.cz/

https://www.vitalia.cz/

http://www.cesneky.cz/vyznam.html

https://www.ireceptar.cz/

http://www.czechspecials.cz/

https://www.ireceptar.cz/zdravi/cesnek-do-ucha.html

https://fresh.iprima.cz/recepty/poctiva-cesnekova-pomazanka-se-salotkou

https://www.zahrada-centrum.cz/clanky/56-kdy-a-jak-sklizet-cesnek

https://www.toprecepty.cz/tipy-triky/jak-skladovat-cesnek/

https://www.nutriklub.cz/dotaz/cesnek-v-tehotenstvi

https://www.vitalia.cz/clanky/kdyz-cesnek-smrdi-a-vy-s-nim/

https://www.medvidkovehracky.cz/blog/medvedi-cesnek-ucinky/

Kategorie
Sdílet příspěvek

Sledujte nás na Facebooku

Back to Top Nahoru
Product added to cart