Upravit stránku

Brambory: Zajímavosti a fakta

Brambory: Zajímavosti a fakta - Originální brambůrky s. r. o.

Kolik existuje odrůd?

Na světě existuje více než 4 000 odrůd brambor, běžně využívané jsou však jen desítky z nich (v současné době je známo asi 100 jedlých druhů). Zároveň se po kukuřici, rýži a pšenici jedná o čtvrtou nejdůležitější potravinářskou plodinu světa.

Kdo brambory popularizoval?

Než k rozšíření plodiny došlo, objevovaly se jisté snahy o její popularizaci– třeba francouzská královna Marie Antoinetta a její královský choť Ludvík XVI. se za tímto účelem zdobili bramborovými květy.

Odkud brambory pocházejí?

Brambory jsou u nás nejznámější okopaninou, její původ je však poněkud „exotičtější“, pochází totiž z Peru. K nám do Česka se dostala až v průběhu 18. století z Braniborska – odtud také zkomolením vznikl její dnešní název.

Víte, že brambory pochází z Peru?

Víte, že existuje v ČR obec Brambory?

V našich zeměpisných šířkách, konkrétně v blízkosti kutnohorského okresu, najdeme stejnojmennou obec – Brambory – kterou obývá zhruba 115 obyvatel.

Kdo je největším konzumentem?

Největším konzumentem (a rovněž i producentem) brambor je Čína následovaná Indií a Spojenými státy. V USA dokonce slaví Národní den brambor, který připadá na 19. srpna.

Víte, že brambory mají v sobě hodně živin?

Navzdory tomu, že jsou brambory z 80 % tvořeny vodou, jsou považovány spíše za nezdravý pokrm. Z hlediska obsahu živin jsou však téměř dokonalým jídlem. Díky obsahu vitamínu C dokonce v minulosti ochránily Evropu od cyklických hladomorů a epidemií kurdějí.

Věděli jste, že brambory se používají při výrobě alkoholu?

Své uplatnění najdou brambory i při výrobě alkoholických nápojů; nejčastěji se z nich vyrábí vodka či aquavit.

Víte, že brambory se používají na výrobu vodky?

Věděli jste, že brambora dokáže rozsvítit pokoj na celý jeden měsíc?

Je to mu tak! Skupina vědců, že 8 minut vařená brambora vytvoří baterii, která za pomoci čtvrtin řezů z měděné katody a zinkové anody propojené drátem, osvětlí za použití LED osvětlení jednu místnost na cca 40 dní. Více o této šílenosti najdete zde.

Víte, že vědci vyrobili z brambor baterii?

Kdo vypěstoval největší bramboru světa?

Největší bramboru na světě vypěstoval britský farmář Peter Glazebrook, vážila 3,76 kg a byla zapsána do Guinessovy knihy rekordů.

Vědci se snažili křížit brambory s medúzou

Ve Velké Británii ještě chvíli zůstaneme – tamější vědci se rozhodli provést poměrně netradiční pokus – křížit brambory s medúzou. Přesněji řečeno, chtěli brambory prostřednictvím genů jednoho druhu světélkujících medúz geneticky modifikovat, a to tak, aby brambory při nedostatku vody světélkovaly.

Kdy byla brambora poprvé ve vesmíru?

Brambory jako jediná plodina vycestovaly do vesmíru. Bylo to v roce 1995, kdy na palubě raketoplánu Columbia putovaly do kosmu celé rostliny lilku.

Víte, že brambora jako jediná plodina vycestovala do vesmíru?

Víte, že brambory jsou také jedovaté?

Kromě hlíz, na kterých si rádi pochutnáváme, jsou celé rostliny jedovaté – obsahují silně jedovatý alkaloid solanin. Nejvíce je ho v květech a klíčkách.

Víte, že brambory se „nekamarádí“ s jablky?

Brambory si nerozumí s jablky. Budete-li dlouhodobě ve sklepě skladovat dohromady brambory s jablky, začnou brambory předčasně klíčit. Může za to etylen, který se z jablek uvolňuje; ten totiž urychluje metabolismus brambor.

Víte, že brambory jsou dobrou prevencí proti depresi?

Brambory dokážou podpořit a posílit radostné pocity. Jsou proto skvělou volbou na různé oslavy.