Sůl: Zajímavosti a fakta – Originální brambůrky s. r. o.

Co to je?

Sůl je chemická sloučenina v pevném skupenství – může mít podobu jemného prášku, ale i hrubších krystalků nebo slisovaných bloků. V současnosti jde o ingredienci, která činí jídlo slanějším.

Původ soli

Sůl je na světě odnepaměti, její původ spadá do pravěku. V dávných dobách k ní měli přístup jen lidé žijící v blízkosti moře. První zmínka o kuchyňské soli jako přísadě pochází z let kolem 600 př. n. l. (zmínka je součástí Homérova eposu Ilias a Odyssea).

Jak vzniká sůl?

Sůl se získává třemi různými způsoby – hornickou těžbou, louhováním a odpařováním mořské vody.

Hornická těžba

V případě hornické těžby se pomocí těžkých těžebních mechanismů ve vrstvě halitu (neboli soli kamenné) razí štoly a těžební komory dosahující výšky 30-50 metrů. Následně se prostřednictvím pásového dopravníku či automobilů sůl odváží na povrch. Vytěžená sůl má krystaly různé velikosti – od prachových částic až po velká zrna. Z toho důvodu se dále upravuje mletím, proséváním a čištěním. Poslední činný solný důl tohoto druhu najdeme v sousedním Polsku (Kłodawa).

  • Zajímá vás, kde se těží sůl v ČR? Jednoduše nikde, v Česku totiž žádná solná ložiska nemáme. 😊

Louhování

Do podzemního ložiska se vrtem přivede voda. V té se přítomná sůl rozpustí a vznikne roztok zvaný solanka, který obsahuje zhruba 310 g soli na jeden litr. Solanka se následně čerpá na povrch, kdy po odpaření vody dojde ke krystalizaci a následnému zpracování soli. Dutiny, které těžbou vzniknou, slouží jako úložiště uhlovodíků, např. zemního plynu.

Jak vzniká sůl - louhování

Odpařování mořské vody

V teplých oblastech lze sůl získávat odpařováním mořské vody. Ta obsahuje zhruba 35 g halitu na jeden litr a odpařovat se nechává v mělkých nádržích. Získaná surovina obsahuje přibližně 80 % halitu a je potřeba ji chemicky vyčistit od nežádoucích příměsí.

Druhy

Sůl není jen jedna. Nejčastěji ji rozlišujeme podle barvy, ale taky můžeme s jistotou určit, která lidskému zdraví v přiměřeném množství prospěje a která by naopak mohla pořádně uškodit.

Sůl kuchyňská vs. mořská

Zatímco kuchyňská sůl je chemicky zbavena minerálů (jen je k ní doplňován jód a fluor), což z ní nedělá nic dobrého, mořská sůl už je o něco lepší volbou – v ní alespoň zůstávají minerály a dále je obohacována o jód.

Sůl a její druhy

Himalájská sůl

V posledních letech se velké oblibě těší sůl himalájská, kterou poznáte podle narůžovělé barvy. Je to sice stále sůl, které bychom neměli mít přebytek, ale na druhou stranu také obsahuje spoustu minerálů, např. železo, jež způsobuje ono zabarvení. Dále pak detoxikuje, podporuje vstřebávání živin a činnost nervové soustavy a pomáhá snižovat hladinu cukru v krvi.

Kde se těží himalájská sůl?

Himalájská sůl se těží v pákistánském Pandžábu, kde byla údajně odhalena již kolem roku 326 př.n.l. V té době tudy procházely jednotky vedené Alexandrem Velikým. Když si vojáci za účelem odpočinku na místě zastavili, všimli si, že jejich koně olizují slané skály.

Na co se používá růžová sůl?

Možností, jak používat růžovou neboli himalájskou sůl, se nabízí hned několik. Nejčastěji se používá jako alternativa klasické kuchyňské soli k vaření, pečení a dochucování pokrmů. Nemusíte však zůstávat jen u toho. Co si takhle připravit solanku z himalájské soli?

Použití himalájské soli

Solanka, slaný roztok z vody a soli, pijí například sportovci pro doplnění tekutin a minerálů. Připravíte si jej tak, že necháte rozpustit 1 čajovou lžičku soli v 0,6 l vody. Doporučuje se přitom pít 2-3 dl před hlavním jídlem.

V neposlední řadě se himalájská sůl používá také při výrobě kosmetiky a v péči o pleť. Smícháním himalájské soli a tělového oleje si vyrobíte skvělý domácí peeling, přidáte-li si růžovou sůl do koupele, užijete si příjemnou relaxační lázeň, inhalováním vody s růžovou solí si můžete v chřipkovém období preventivně vydezinfikovat dýchací cesty. Je toho však ještě mnohem víc!

Černá sůl a další zajímavé druhy

Pro fajnšmekry je pak na světě černá sůl s vajíčkovou chutí, která je způsobena sírou. Za barvou pak stojí podíl aktivního uhlí. Černou sůl často najdeme v kuchyni veganů, kteří odmítají živočišné výrobky.

Další zajímavostí v oblasti soli je také uzená sůl nebo Solný květ (Fleur de Sel) – vzácná sůl sbíraná z hladiny mělkých solných rybníků.

Co obsahuje

To záleží na tom, kterou sůl si pro konzumaci vyberete. Nejčastěji užívaná kuchyňská sůl přináší jen chemicky dodávaný jód a fluor. Její nejlevnější a nejpoužívanější alternativa, mořská sůl, nabízí přirozeně se vyskytující i dodávaný jód. Ve hře je také sodík a chlór.

Sůl a zdraví

Stejně jako s ostatními surovinami, ani se solí se to nesmí přehánět. Lidské tělo ji sice potřebuje, ale v přiměřeném množství.

Proč člověk potřebuje sůl?

Hlavním důvodem je sodík v soli obsažený. Ten pomáhá udržovat rovnováhu mezi tekutinami v buňkách a mezibuněčném prostoru. Dále je sůl důležitá pro přenos nervových vzruchů a stahování svalů.

Co když sním moc soli?

Jak se říká, všeho moc škodí, sůl nevyjímaje. Častý nadměrný příjem soli, tzn. více než 5 g denně, může vést k vysokému krevnímu tlaku a dalším souvisejícím zdravotním komplikacím, jako jsou onemocnění srdce a cév. Nadměrná konzumace soli rovněž nepřímo souvisí s obezitou, neboť zvyšuje chuť k jídlu. Mimo to může způsobovat nadýmání a otoky. To je dáno tím, že při vysokém příjmu soli dochází k zadržování vody v těle.

  • Zvýšením krevního tlaku, tzv. hypertenzí, reaguje na nadbytečný příjem soli více než 70 % populace v ČR!

Co se stane, když přestanu solit?

Pokud přestanete nadměrně solit, můžete se vyhnout výše uvedeným nepříznivým účinkům. Co přesně to znamená? Nadbytečný příjem soli se lidský organismus snaží regulovat tím, že zadržuje více vody. Následkem toho vzniká značný tlak na oběhový systém, který okamžitě vede k hypertenzi. Pokud tedy přestanete sůl jíst, krevní tlak zase poklesne. Tím mimo jiné snížíte riziko mrtvice a infarktu.

Sůl a riziko hypertenze

Absence soli v jídle je také skvělá prevence vzniku ledvinových kamenů, což jsou malé tvrdé usazeniny složené ze soli a minerálů tvořící se uvnitř ledvin. Snížením příjmu soli také uvolníte z těla více vody, a budete se tak cítit méně nafouklí. Pocit nadýmání může kromě jistého diskomfortu způsobit také pokles energetické hladiny vedoucí ke stavu vyčerpání. Přestanete-li nadbytečně solit, můžete část své energie získat zpět.

Ač může být omezení soli zpočátku obtížné, dobrou zprávou je, že se jejímu nižšímu množství vaše chuťové buňky časem přizpůsobí.

Co způsobuje nedostatek soli v těle?

Stejně jako nadbytečný příjem soli, resp. sodíku, může být rizikový i její nedostatek.

Nedostatek sodíku je poměrně vzácný a vyskytuje se především u osob, které nesolí a sůl téměř úplně vyloučily ze svého jídelníčku, a navíc se vyhýbají konzumaci živočišných výrobků, jako je maso, ryby či sýry (typicky veganská strava).

Za zvýšenou ztrátou minerálů včetně sodíku stojí, mimo jiné, nadměrné pocení, vylučování, zvracení a silný průjem. Mezi nejčastější příznaky nedostatku sodíku patří zvýšená únava, závratě, bušení srdce, křeče v dolních končetinách, a dokonce i mdloby, poruchy vědomí a zvýšení inzulinová rezistence.

Sůl sloužila jako starověké platidlo pro vojáky

Zajímavosti a fakta

  • Ve starém Egyptě se pokoušel stavitel a lékař Imhotep využít sůl v lékařství – snažil se vysušit infikovanou ránu a zbavit jí tak zánětu.
  • Staří Řekové zase míchali vodu s citrónem a solí. Tento nápoj dávali vypít nemocným, u kterých bylo nutné vyvolat zvracení. Už tehdy se tam také vědělo o prospěchu inhalace mořské vody při dýchacích obtížích.
  • Sůl lidé používali ke konzervaci potravin, dokud technika nepokročila a neobjevila se možnost chlazení a mražení. A víte, že jako konzervační činidlo slouží i suchá hořčice?
  • Kromě jedlé soli existuje ještě ta technická, jež slouží především k zimnímu posypu pozemních komunikací.

Starověký egyptský lékař Imhotep solí léčil

Pověry

  • Rozsypaná sůl a vysypaná slánka je předzvěstí hádek a nepříjemností v rodinném kruhu. Když ale člověk přehodil špetku soli zase sebe přes levé rameno (kde postával ďábel), nepříjemnosti se jim měly vyhnout.
  • Jiná pověra zase vycházela z toho, že sůl bylo nedostatkovou komoditou. Její rozsypání znamenalo budoucí finanční ztráty.
  • A nakonec se věřilo i v to, že při rozsypání soli přijde mnoho smutku – aby se totiž sůl odplavila, vyžaduje velké množství slz.

Informační zdroje:

Kategorie
Sdílet příspěvek

Sledujte nás na Facebooku

Back to Top Nahoru
Product added to cart