Jarní cibulka: Zajímavosti a fakta

Jarní cibulka: Zajímavosti a fakta

Je svěží, krásně zelená a je k dostání po celý rok. Řeč samozřejmě není o ničem jiném než o jarní cibulce, která umí každému jídlu dodat ten správný šmrnc. Navíc ukrývá mnoho zdraví prospěšných látek a můžete ji snadno pěstovat i v pohodlí domova – bez zahrady, a dokonce i bez květináče! Chcete se o jarní cibulce dozvědět víc? Pak si přečtěte celý náš článek!

Původ jarní cibulky

Jarní cibulka (někdy též zelená, mladá či naťová cibulka nebo sečka) má svůj původ ve střední a západní Číně, z níž se pak následně přes Rusko rozšířila i do Evropy. U nás se jarní cibulka pěstuje, ale také se dováží z Itálie, Španělska, Francie a Egypta.

Původ jarní cibulky

Jak chutná jarní cibulka?

Jarní cibulka se vyznačuje jemnou chutí a křehkostí, díky nimž umí přesvědčit i ty nevětší odpůrce klasické žluté cibule (ač se jedná o její zvláštní odrůdu). Tím, že není tak ostrá jako běžná kuchyňská cibule, nedráždí tolik zažívání, a syrovou ji tak mohou jíst i žlučníkáři.

Jarní cibulka a zdraví

Jarní cibulka obsahuje celou řadu vitamínů – B1, B2, C, A a K. Je také dobrým zdrojem minerálů, jako jsou hořčík, draslík, vápník, fosfor nebo železo. Všechny tyto živiny přispívají ke správné hladině krevního tlaku, cholesterolu a cukru a současně také působí jako prevence před některými závažnými chorobami. Přínosná je mimo jiné i pro těhotné ženy, neboť obsahuje kyselinu listovou.

  • A víte, že zdrojem mnoha vitamínů a prospěšných minerálů je také hořčice?
Jarní cibulka a zdraví

Kdy se jarní cibulka vysazuje?

Jarní cibulka je jednou z prvních zelenin, která o sobě po zimě dává vědět. Zasejete-li ji na přelomu srpna a září, můžete se brzy zjara těšit na vlastní svěží cibulku, která vás po zimě zaručeně postaví na nohy.

Pěstování cibulky doma – bez zahrady i květináče

Vaříte s jarní cibulkou často, ale nemáte zahradu ani květináč? Nevadí! Stačí, když odříznete její zelenou část a spodní část cibulek s kořínky vložíte do sklenice s vodou. Postupně bude dorůstat a jakmile se vám bude hodit, tak si prostě odstřihnete. Vodu je však potřeba pravidelně měnit a kořínky proplachovat. V opačném případě by cibulky mohly začít hnít.

Pěstování jarní cibulky doma

Skladování jarní cibulky

Způsobů, jak skladovat jarní cibulku, je hned několik.

Skladování jarní cibulky mimo lednici

Pokud stonky jarní cibulky využijete opravdu rychle, například do druhého dne, můžete ji nechat mimo lednici. Mějte se při tom ale na pozoru, neboť stonky mají tendenci rychle vadnout.

Skladování jarní cibulky v lednici

Nakupujete-li jarní cibulky do zásoby a chcete tak, aby byly čerstvé po co nejdelší dobu, můžete vyzkoušet jistý trik. Cibulky (bez gumičky) postavte bílými konci s kořínky do sklenice nebo zavařovačky s vodou. Stačí pár centimetrů. Pokud stonky navíc překryjete pytlíčkem, napomůžete k tomu, že se voda nebude vypařovat příliš rychle. Rozhodně jej však neupevňujte, cibulky musí mít možnost stále dýchat. Vodu je samozřejmě potřeba pravidelně měnit.

Nemáte v lednici dostatek místa? I pro takové případy existuje řešení – postačí vám k němu papírový ubrousek, který navlhčíte ve vodě. Ubrouskem pak omotejte konce cibulek a schovejte třeba do krabičky. Ubrousky průběžně vyměňujte.

Díky takovéto „vodní lázni“ vám vydrží cibulka čerstvá i o týden déle. Pokud ale už teď víte, že ji ani přes to nestihnete spotřebovat, jednoduše využijte mrazák.

Skladování jarní cibulky v mrazáku

Skladování jarní cibulky v mrazáku

Budete-li chtít jarní cibulku uschovat do mrazáku, učiňte tak co nejdříve po nákupu. Zachová si tak čerstvou chuť. Zpracování tímto způsobem vám zabere jen pár minut, ale je potřeba dodržet určitý postup:

  • Jarní cibulku nejprve dobře omyjte a osušte.
  • Poté nakrájejte stonky na menší kousky a umístěte je do vhodné nádoby. Použít můžete i zmrazovací sáček. Důležité je, aby se dovnitř nedostal vzduch.
  • V mrazáku takto vydrží až 4 měsíce.

Co si s jarní cibulkou uvařit?

Zařazení jarní cibulky do jídelníčku hraje do noty celá řada pozitivních účinků na naše zdraví. Konzumovat ji přitom lze čerstvou, vařenou, nakládanou a klidně i grilovanou.

V syrovém stavu se s ní asi nejčastěji setkáte v podobě zelené ozdoby různých slaných pokrmů. Může to být třeba krajíc chleba s máslem nebo pomazánkou, míchaná vajíčka, omeleta, vařené brambory či dip do salátu.

Jarní cibulka má rovněž nezastupitelnou roli při přípravě asijských jídel, zapékaných pokrmů nebo slaných koláčů. Nakládána bývá součástí kimchi (pikantní křupavý salát připravený z nakládané a fermentované zeleniny, který představuje tradiční korejskou přílohu k jídlu).

Jarní cibulka v asijské kuchyni

A jak na grilovanou jarní cibulku? Stačí ji přepůlit, osolit a opepřit a poté opéct na pánvi nebo na grilu, kde krásně zkaramelizuje.

  • Nejen jarní cibulka, ale také obyčejná sůl a pepř oplývají mnoha zajímavostmi. Chcete vědět jakými? Přečtěte si naše další články věnované právě soli a pepři.
Kategorie
Sdílet příspěvek

Sledujte nás na Facebooku

Back to Top Nahoru
Product added to cart