Mistrovství Evropy ve fotbale: Zajímavosti a fakta

Mistrovství Evropy ve fotbale: Zajímavosti a fakta

Mistrovství Evropy ve fotbale, tzv. Euro, je v plném proudu a fanoušci netrpělivě vyčkávají, jak letošní turnaj nakonec dopadne. Pro chvíle, kdy zrovna nebudete fandit, jsme si pro vás připravili několik zajímavostí a faktů o Euru a jeho historii. Otestujte se a zjistěte, zdali patříte mezi opravdové znalce. Tak jdeme na to!

Předchůdce Eura

Za nejdůležitějšího předchůdce Eura je považován Mezinárodní pohár pořádaný v letech 1927-1960. Toho se účastnil jen omezený počet zemí – Československo, Maďarsko, Rakousko, Švýcarsko, Itálie a Jugoslávie. Před druhou světovou válkou to byly nejlepší týmy v Evropě.

Z fotbalového „pravěku“ lze za předchůdce Eura označit Amatérské mistrovství světa ve fotbale z roku 1911.

První myšlenka Eura

Ač je Evropa kolébkou fotbalu, vznik kontinentálního mistrovství byl poměrně pozdní. Myšlenku celoevropského fotbalového turnaje poprvé navrhl první generální sekretář UEFA, Henri Delaunay. Bylo to už v roce 1927, ale kvůli komplikovaným vztahům mezi evropskými státy v meziválečném období, organizačnímu chaosu (tehdy ještě UEFA neexistovala) a v neposlední řadě nelehké ekonomické situaci Evropy po druhé světové válce se realizace tohoto nápadu posunula až na konec 50. let. Henri Delaunay se však šampionátu nedočkal, zemřel pět let před jeho zahájením.

První ročník Eura

První ročník proběhl ve Francii v roce 1960 a poté se konal co 4 roky. Jedinou výjimkou bylo Euro 2020, které se z důvodu pandemie koronaviru konalo o rok později, tedy v roce 2021. Z marketingových důvodů si ale ponechalo značku „Euro 2020“.

První ročník Eura

Druhý nejsledovanější turnaj na planetě

Euro je druhým nejsledovanějším fotbalovým turnajem na planetě, hned po mistrovství světa. Například v roce 2021 sledovalo finále Eura na 328 milionů diváků.

Kvalifikace hostitelské země

Od roku 1980 platí pravidlo, že země hostující mistrovství se kvalifikuje automaticky. Pravidlo bylo porušeno pouze u Eura 2020, které se z důvodu pandemie koronaviru konalo v několika různých zemích.

Počet týmů

V letech 1960-1976 sestával závěrečný turnaj jen ze čtyř členů a obsahoval pouze dvě semifinále, finále a zápas o třetí místo. V roce 1996 se počet účastníků závěrečného klání zvedl na šestnáct, od roku 2016 pak na 24 zemí.

Postup, o kterém rozhodl hod mincí

… přesně tímto způsobem postoupila Itálie v semifinále roku 1968, kdy se utkala se SSSR. Když byl i po 120 minutách bezbrankový stav, rozhodl – dle tehdy platných pravidel – o postupujícím do finále los, v tomto případě hod mincí.

Postup, o kterém rozhodl hod mincí

Evropští mistři

Dosud na evropském šampionátu triumfovalo deset národních týmů – třikrát Německo a Španělsko, dvakrát Francie a Itálie a jednou Československo, SSSR, Nizozemsko, Dánsko, Řecko a Portugalsko. Španělsko je přitom jediným týmem, který vyhrál dva tituly po sobě (v roce 2008 a 2012).

České úspěchy

Češi si z mistrovství Evropy dovezli jednu zlatou (1976, Jugoslávie), jednu stříbrnou (1996, Anglie) a tři bronzové medaile (1960, Francie; 1980, Itálie; 2004, Portugalsko).

Nejvíce získaných medailí

Z hlediska počtu získaných medailí jasně dominuje Německo. To si ze 13 šampionátů odvezlo hned 9 cenných kovů – 3 zlaté, 3 stříbrné a 3 bronzové medaile.

Nejlepší střelci historie Eura

Celkově nejlepší střelec je Portugalec Cristiano Ronaldo se 14 góly z pěti šampionátů. Jakožto stále aktivní hráč má ještě šanci svůj střelecký účet rozšířit. Cristiano Ronaldo má také nejvíce odehraných zápasů na Euru, konkrétně 25.

Druhým nejlepším střelcem je bývalý francouzský fotbalista Michel Platini. Ten nastřílel celkem 9 gólů, a to během jediného šampionátu.

Nejvíce asistencí

Až do letošního roku platilo, že nejvíce asistencí nasbíral český záložník Karel Poborský. Celkem jich nasbíral 8 ve třech turnajích. Nejvydařenějším přitom bylo Euro 2004, na němž se díky 4 asistencím stal nejlepším hráčem turnaje. Na mistrovství Evropy 2024 však své 8. asistence dosáhl také Cristiano Ronaldo, a tudíž se „našinec“ Poborský musí o tento „titul“ dělit.

Nejrychlejší gól

Rekord až do letošního turnaje držel Rus Dmitri Kirichenko, který v roce 2004 skóroval po 67 sekundách zápasu proti Řecku. Na mistrovství Evropy 2024 jej však překonal Albánec Nedim Bajrami, kterému stačilo pouhých 23 sekund.

Nejrychlejší gól na Euru

Vliv politiky na Euro

Do dějin Eura často zasahovala politika. Například Španělé odmítli z politických důvodů nastoupit do čtvrtfinále prvního šampionátu proti Sovětům. Řecko odstoupilo z kvalifikace druhého šampionátu, neboť odmítlo hrát proti Albánii, s níž bylo ve válečném stavu. V roce 1992 byla kvůli jugoslávské válce z Eura vyloučena již kvalifikovaná Jugoslávie. Jako náhradník nastoupilo Dánsko, které překvapivě celý turnaj vyhrálo. V roce 2022 bylo z důvodu vojenské invaze na Ukrajinu z kvalifikace vyloučeno Rusko.

Vítězný pohár

Vítězný pohár je pojmenován po již zmíněném generálním sekretáři UEFA – jedná se o tzv. Henri Delaunay Trophy. Ta byla pro turnaj v roce 2008 předělána na větší, neboť ji zastiňovaly jiné trofeje UEFA. Nová trofej byla vyrobena ze sterlingového stříbra, je 60 cm vysoká a 8 kg těžká. Oproti staré trofeji je tak o 2 kg těžší a o 18 centimetrů delší.

Euro - vítězný pohár
  • U fandění samozřejmě nesmí chybět naše lahodné a křupavé brambůrky! Ty máme pro každou příležitost, takže na své si zaručeně přijde každý! Navíc ani nemusíte vstávat z gauče, jsou k dostání totiž i online!
Kategorie
Sdílet příspěvek

Sledujte nás na Facebooku

Back to Top Nahoru
Product added to cart