Nejlepší válečné filmy: Tipy, co musíte vidět

Nejlepší válečné filmy

Pozor, nepřítel na obzoru! Chraňte si své brambůrky! Pokud hledáte nějaký skvělý válečný snímek, jste na správném místě. Připravili jsme pro vás žebříček 14 nejlepších válečných dramat, která stojí za zhlédnutí.

Co je válečný film?

Válečný film je filmový žánr, který obsahuje válečnou tematiku. Dle zaměření je možné tyto filmy dále rozlišovat na bojová, historická nebo vojenská dramata. Válečné filmy představují filmovou adaptaci různých konfliktů či událostí během válek, které se odehrávají na zemi, ve vzduchu nebo na moři.

Děj válečného filmu je založen na konkrétním významném milníku z historie lidstva, který se skutečně udál. Jeho součástí však mohou být i smyšlené scény a osobní příběhy, případně psychologické dopady války na jednotlivce.

Pro válečný film jsou typické pozemní boje, námořní bitvy, letecké souboje, vojenská taktika, zbraně, boje o přežití, únik civilistů před smrtí, ztráty na životech, ale také přátelství mezi vojáky. Nechybí ani různé pohledy působení války na společnost či morální, politické a kulturní otázky způsobené válkou.

Nejlepší klasické válečné filmy

#1 Vyšší princip

Země: Československo
Rok: 1960

Slavný československý film režiséra Jiřího Krejčíka z doby začínající heydrichiády. Film pojednává o osudu tří maturantů gymnázia (Ryšánka, Moučku a Havelku), kteří se přikláněli k atentátu na Reinharda Heydricha. I když jejich třídní profesor Málek (přezdívaný Vyšší princip) nesouhlasí, nevinní studenti jsou popraveni. Profesor pak pronese slevou větu „Z hlediska vyššího principu mravního vražda na tyranu není zločinem.“

#2 Na západní frontě klid

Země: USA
Rok: 1930

Filmová adaptace knihy Ericha Maria Remarque od Lewise Milestona se stala klasikou, která neztratila svou působivost ani po letech. Vypráví příběh mladých německých branců za 1. světové války, kteří procházejí cestou od idealismu k rozčarování. Protiválečné dílo obsahuje mnoho kultovních scén, včetně prvního setkání branců s veterány, krutého masakru pěchoty a finálního záběru vojákovy ruky, která se snaží dosáhnout na motýla.

#3 Četa

Země: Velká Británie, USA
Rok: 1986

Režisér Oliver Stone natočil drásavě realistický válečný film o tom, co válka ve Vietnamu dokáže s americkými vojáky. Na letišti přistává letadlo s novými vojáky, které čeká skutečné vietnamské peklo. Mladý student Chris Taylor poznává drsnou realitu války v divizi poblíž kambodžské hranice, jež má za úkol zlikvidovat nepřítele. V noci je však jednotka napadena a někteří vojáci jsou zabiti… Hlavní role ztvárnili Tom Berenger, Willem Dafoe a Charlie Sheen. Film získal čtyři Oscary.

#4 Olověná vesta

Země: Velká Británie, USA
Rok: 1987

V roce 1967 se nová skupina rekrutů připojuje k námořní pěchotě, která se účastní války ve Vietnamu. Seržant Hartman nové vojáky šikanuje, což mnohé z nich silně ovlivní. Leonard, jeden z nováčků, zastřelí Hartmana a sám spáchá sebevraždu. Rekrut přezdívaný Vtipálek, coby válečný zpravodaj, se po čase stává seržantem a během boje se setkává s mladou vietnamskou střelkyní.

#5 Most přes řeku Kwai

Země: Velká Británie, USA
Rok: 1957

Japonci staví během 2. světové války železnici spojující Bangkok s Rangúnem, nazývanou „Železnice smrti“. Na této trati umírají desetitisíce zajatců a domorodců v důsledku podvýživy, tropického klimatu, nemocí a vyčerpávající práce. Plukovník Saito vede tábor, kde musí britští zajatci postavit most. Neví však, že jejich velitel, plukovník Nicholson, má jinou představu o tom, co by měli dělat.

#6 Bitva o Británii

Země: Velká Británie
Rok: 1969

Válečný film zobrazuje klíčovou událost 2. světové války, během níž Británie v červenci roku 1940 odolala německým leteckým útokům pod vedením Adolfa Hitlera. Výprava sleduje nejen válečné operace, ale i osobnosti, které se jich účastnily. Německo se snaží bombardovat Anglii, avšak britská veřejnost a Královské letectvo bojují statečně a dokáží se ubránit. Nakonec se Němci vzdávají a Británie vítězí.

#7 Statečné srdce

Země: USA
Rok: 1995

Historické drama o životě skotského bojovníka Williama Wallace, který v 13. století vedl odpor proti anglickému králi Eduardu I. a jeho kruté vládě nad Skotskem. Wallace se tajně oženil, ale jeho manželka byla popravena kvůli královu nařízení „práva první noci“. Wallace získal spojence v princezně Isabelle, ale nakonec byl zrazen svým vlastním vojskem. Po mnoha letech se vrací do své rodné vesnice, kde se zamiloval do Murron, ale ta byla později zabitá vojáky. William se rozhodne vést odpor proti anglické vrchnosti a s ním i další skotští bojovníci.

Nejlepší moderní válečné filmy

#8 Zachraňte vojína Ryana

Země: USA
Rok: 1998

Hledáte-li opravdu kvalitně zpracovaný film, sázkou na jistotu je Steven Spielberg. Tento napínavý velkofilm začíná vyloděním spojeneckých vojsk v Normandii na pláži Omaha Beach dne 6. června 1944. Kapitán americké armády John Miller (Tom Hanks) má za úkol se svou jednotkou najít vojína Ryana (Matt Damon), jehož tři bratři již ve válce padli, a dopravit ho zpátky domů.

#9 Hanebný pancharti

Země: USA
Rok: 2009

Válečné drama Quentina Tarantina o 2. světové válce začíná v okupované Francii. Zde nacistický důstojník vyvraždí rodinu ženy jménem Shosanna, která se rozhodne utéct do Paříže a začne provozovat biograf. Zároveň se v Evropě formuje skupina židovských vojáků pod vedením Alda Rainea (Brad Pitt), kteří se chtějí mstít nacistickým zločinům. K nim se přidá i německá herečka a tajná agentka Bridget Von Hammersmark. Mezitím Shosanna plánuje vlastní odplatu v kabince biografu.

#10 Pianista

Země: Francie, Polsko, Německo, Velká Británie, USA
Rok: 2002

V srpnu 1939 bylo Polsko napadeno německými vojsky a rodina uznávaného pianisty Wladyslawa Szpilmana se musela přizpůsobit tvrdým restrikcím namířeným proti židovské komunitě, včetně nošení Davidovy hvězdy. Rodina se musela přestěhovat do uzavřeného areálu známého jako Varšavské ghetto, kde žilo půl miliónů Židů v bídě a utrpení. Szpilman se zachrání před transportem do koncentračního tábora a s pomocí přátel se ukrývá v opuštěném bytě za zdmi ghetta až do konce války.

#11 Musíme si pomáhat

Země: Česká republika
Rok: 2000

Český film Jana Hřebejka se odehrává za 2. světové války a sleduje osud bezdětného manželského páru Čížkových (Anna Šišková a Bolek Polívka), kteří ukrývají židovského uprchlíka Davida Wienera. Pomoc bližnímu v nouzi pro ně znamená více než ohrožení vlastního života. Konec války však jejich situaci zkomplikuje a hrozí jim nebezpečí nejen ze strany Němců, ale i českých spoluobčanů. Snímek se zaměřuje na kontrast hrdinství a zbabělosti v životě obyčejných lidí.

#12 Návrat do Cold Mountain

Země: USA, Velká Británie, Itálie, Rumunsko
Rok: 2003

Zraněný voják Konfederace Inman (Jude Law) se vydává na cestu zpět na farmu své milované Ady (Nicole Kidman) do Cold Mountain. Na cestě musí překonat mnoho překážek, jako jsou útoky vojáků a lovců lidí. Ada je nucena chránit svou farmu před zdivočelými obyvateli země a najímá si na pomoc nedůtklivou tulačku Ruby (Renée Zellweger). Inman a Ada se k sobě postupně přibližují a společně procházejí utrpením Americké občanské války, přičemž oba touží po domově, míru a lásce.

#13 Černý jestřáb sestřelen

Země: USA, Velká Británie
Rok: 2001

Film popisuje poslední bojovou akci americké operace Gothic Serpent v Mogadišu v Somálsku dne 3. října 1993, ve které proti sobě stáli americká jednotka a místní diktátor Mohamed Farrah Aidid. Americká jednotka Task Force Ranger měla za úkol Aidida najít a zatknout, ale po šesti týdnech jejich operace se to nepodařilo, tak začali zatýkat jeho nejbližší společníky. Zamýšlený rychlý přepad za účelem zatčení dvou mužů se po sestřelení vrtulníku UH-60 Black Hawk změnil na záchrannou operaci, která si vyžádala mnoho obětí na obou stranách.

#14 Hacksaw Ridge: Zrození hrdiny

Země: Austrálie, USA
Rok: 2016

Režijní počin Mela Gibsona byl inspirován skutečnou událostí. Desmond Doss se přihlásil do služby vlasti krátce po útoku na Pearl Harbor. Odmítal nosit zbraň a zabíjet, přesto byl přijat jako zdravotník v pěší divizi. Byl často napadán a nesetkal se s pochopením ze strany svých spolubojovníků. Stal se jediným neozbrojeným americkým vojákem ve 2. světové válce, který bojoval v první linii. Během bitvy o Okinawu v březnu 1945 se Doss odmítl ukrýt a během 12 hodin trvajícího boje zachránil život 75 mužům, když je jednoho po druhém snášel z útesu do bezpečí.

Kategorie
Sdílet příspěvek

Sledujte nás na Facebooku

Back to Top Nahoru
Product added to cart