Kam vyrazit na ryby?

V tomto článku vás provedeme některými z nejlepších rybářských destinací napříč Českem i Evropou. Představíme vám místa, kde se daří candátům, sumcům, kaprům, pstruhům, lososům, štikám a dalším, ale i tišší zákoutí ideální pro muškaření. Vydejte se spolu s námi na cestu za nezapomenutelným rybářským dobrodružstvím!

Rybářství v Česku

Rybářství má v našich končinách dlouhou tradici, která sahá až do středověku. Dnes se Česko pyšní nejen bohatou sítí řek a přehrad, ale i světově proslulým chovem kaprů. Zatímco někteří cestují za exotickými úlovky do dalekých krajin, jiní objevují kouzlo domácích vod.

Ať už jste zkušení rybáři hledající nové výzvy, nebo začátečníci toužící po svém prvním úlovku, v České republice najdete místo, které vás okouzlí svou krásou a bohatstvím podvodního života. Nevíte, do jakých míst vyrazit? Právě s tím vám v následujících řádcích poradíme.

Čechy

Čechy nabízejí opravdu pestrou škálu rybářských možností. Dominují zde velké přehrady jako Lipno, Orlík a Slapy, které jsou známé výskytem kaprů, candátů a sumců. Řeka Vltava je oblíbená pro lov pstruhů v horních tocích a dravých ryb v Praze a okolí. Berounka je vyhledávaná pro muškaření a lov pstruhů. Opomenout nesmíme ani Máchovo jezero na severu Čech, kam se jezdí za lovem kaprů a línů.

Rybaření na Vltavě

V jižních Čechách pak nesmíte – kromě výše uvedené přehrady Lipno – minout ani tamější rybniční soustavu. Jižní Čechy jsou proslulé svou rozsáhlou sítí rybníků, která se utvářela již od středověku. Mezi ty nejznámější patří samozřejmě rybník Rožmberk, Bezdrev či Svět. Tyto rybníky jsou domovem především kaprů, ale najdete zde i líny, štiky a candáty. Vyrazit můžete také k šumavským potokům na jihozápadě Čech. Ty jsou ideální pro lov pstruhů a lipanů.

  • A říká vám něco jméno Josef Ressel? Tento chrudimský rodák se zasloužil o vynález lodního šroubu a tím i výrazným zrychlením lodní dopravy.

Morava

Morava je kromě rozlehlých vinic známá i svými velkými vodními plochami, zejména soustavou Novomlýnských nádrží, které jsou populární pro lov kaprů, amurů a dravých ryb. Řeka Dyje nabízí výborné podmínky pro muškaření a lov pstruhů. Brněnská přehrada je oblíbená mezi místními rybáři pro lov kaprů a okounů. V oblasti Pálavy najdete menší jezera a tůně bohaté na různé druhy ryb.

Na jižní Moravě však najdeme také mnoho tradičních rybníků, které jsou součástí vinařské krajiny a nabízejí příjemné prostředí pro rybolov. Oblast kolem Lednice a Valtic, zapsaná na seznamu UNESCO, kombinuje kulturní dědictví právě s možnostmi rybolovu.

Vodní nádrž Nové Mlýny - rybaření

Moravskoslezsko

Tato oblast je charakteristická kombinací horských toků a uměle vytvořených nádrží. Řeka Odra a její přítoky nabízejí dobré podmínky pro lov pstruhů a lipanů. Přehrady jako Žermanická a Těrlická jsou populární pro lov kaprů, amurů a candátů. Slezská Harta, jedna z nejmladších přehrad v ČR, je známá výskytem okounů a candátů. Asi 20 km od Slezské Harty se nachází další přehrada – vodní nádrž Kružberk – kam rybáři vyráží především na pstruhy a lipany.

Oblíbenou destinací jsou také Beskydy, kam vyráží zejména ti, kteří vyhledávají čisté horské toky. Místní vody jsou domovem především pstruha obecného, pstruha duhového a lipana podhorního. Nejpopulárnější metodou lovu zde je muškaření, ale řada rybářů využívá i přívlač, zejména na větších tocích. Vzhledem k tomu, že část Beskyd je součástí chráněné krajinné oblasti, je zde kladen velký důraz na udržitelný rybolov a ochranu původních druhů.

Kam na ryby za hranice?

Naše končiny už jste prošli křížem krážem a raději byste vyrazili někam dál? Třeba s karavanem nebo s jinou možností ubytování? Pak jste tady správně, máme tipy i pro vás!

Na výpravu do sousedních států

Nemáte-li v plánu absolvovat zvlášť daleké cesty, stačí vyrazit k našim sousedům, konkrétně na Slovensko, do Polska a Maďarska.

Slovensko

Slovensko nabízí výborné podmínky pro rybolov, zejména v oblasti Vysokých Tater. Řeky jako Váh nebo Orava jsou známé svými pstruhy a lipany. Zemplínská Šírava je oblíbená pro lov kaprů a sumců.

Rybaření na Slovensku

Polsko

Polsko láká rybáře na svá velká jezera v Mazurské jezerní plošině. Tato oblast je ideální pro lov štik, candátů a úhořů. Řeka Odra na hranicích s Německem je známá svými velkými sumci.

Maďarsko

Maďarsko je proslulé jezerem Balaton, které je populární pro lov kaprů, candátů a sumců. Výborné podmínky pro lov sumců a kaprů nabízí také řeka Tisza.

Vzhůru do světa

… přesněji řečeno do vzdálenějších evropských států, které už na rybolov zlákaly nejednoho rybářského dobrodruha. Začít nemůžeme jinak než populární dovolenkovou destinací Čechů – Chorvatskem. Poté zamíříme na jih, do Itálie a Španělska, a na konec na sever do Norska a Irska.

Chorvatsko

Chorvatsko je oblíbené pro mořský rybolov. Dalmátské pobřeží nabízí možnosti lovu mořských ryb, jako jsou mořský vlk, ďas, pražma nebo tuňák.

Spoustu možností nabízí i vnitrozemské vody, například řeka Gacka je považována za jednu z nejlepších evropských řek pro muškaření a také za jednu z nejlepších pstruhových řek v Evropě. V Chorvatsku najdeme také mnoho jezer vhodných pro rybolov, včetně Plitvických jezer, kde se loví především pstruzi. Větší nádrže jako Peruča nebo Kruščica nabízejí možnosti lovu kaprů a dalších sladkovodních druhů.

Itálie a Španělsko

Itálie, především severní jezera jako Como nebo Garda, jsou oblíbená pro lov pstruhů a síhů. Delta řeky Pád je známá svými sumci.

Španělsko, zejména oblast delty Ebro, je populární pro lov sumců a kaprů. Pyreneje zase nabízejí krásné horské toky s pstruhy.

Norsko

Rybolov v Norsku je světově proslulý a nabízí zcela jedinečné zážitky. Norsko jako takové je známé především pro lov lososů v místních řekách. Řeky jako Alta, Gaula a Orkla patří mezi nejlepší lososové toky na světě. Sezóna lovu lososů obvykle trvá od června do srpna.

Rybaření v Norsku

Velkou „atrakcí“ je však také mořský rybolov, kdy norské fjordy a pobřežní vody nabízejí bohatý výběr ryb, včetně tresek, halibutů, mořských vlků a makrel. V norských jezerech se daří zase pstruhům.

  • Je někdo z vaší rodiny či přátel vášnivým rybářem a dobrodruhem? Co takhle věnovat mu třeba k narozeninám kurz přežití?

Irsko

Pokud se vám zdá Norsko až příliš z ruky, můžete zkusit štěstí v o něco bližším Irsku, které je známé svými řekami a jezery plnými pstruhů a lososů. Řeka Moy je dokonce považována za jednu z nejlepších lososových řek v Evropě. Pro své velké pstruhy je známé třeba jezero Corrib. Irská jezera v oblasti Midlands jsou zase oblíbená pro lov štik.

Oblíbený je také mořský rybolov podél irského pobřeží, které láká lovce tresek, makrel a dokonce i žraloků!

  • Ať už se vydáte kamkoliv – do našich končin či za hranice – nezapomeňte si s sebou přibalit naše brambůrky! Třeba vám přijdou vhod jako návnada! ?
Kategorie
Sdílet příspěvek

Sledujte nás na Facebooku

Back to Top Nahoru
Product added to cart