Nejlepší westernové filmy: Tipy, co musíte vidět

Nejlepší westernové filmy

Brambůrky připravit! Správně zamířit a HAM! Kdy jindy si vychutnat dokonalé křupání než u dobrého filmu. Přinášíme vám tipy na nejlepší westerny jak ze starých dobrých časů, tak z novodobých filmových dějin. A nezapomeňte se o brambůrky podělit i se svou polovičkou, přáteli a kamarády. Přece jen… čím více vás bude, tím lépe budou chutnat a tím více zábavy si užijete.

Co to western vlastně je?

Western je žánr filmů, knih a jiných uměleckých děl, který se obvykle odehrává v 19. století na Divokém západě. Tato oblast západního území Spojených států amerických nebyla ve své době dobře zmapovaná, takže zde docházelo ke konfliktům mezi západními osadníky a původními obyvateli (Indiány).

Westernové filmy obsahují řadu charakteristických prvků, jako jsou kovbojové a indiáni v typických oděvech, koňské jízdy, pouštní krajiny, střelba z revolverů a hon na bandity. Tzv. „kovbojky“ se nejvíce natáčely ve 20. století a mnohé z nich se staly klasikami americké i světové kinematografie.

Nejlepší klasické westernové filmy

#1 Limonádový Joe aneb Koňská opera

Země: Československo

Rok: 1964

Kdo by neznal hlášku „To je on. Mého srdce šampión.“ Dokonalá česká klasika v podání vynikajících herců, která má vše, co správný western potřebuje. Děj se odehrává v Arizoně na konci 19. století. Obyvatelé Stetson City neznají nic jiného než popíjení whiskey v tamním saloonu za zpěvu sličné Tornádo Lou. Jednoho dne přijede na bílém koni do městečka kovboj Limonádový Joe a začíná propagovat svou nealkoholickou limonádu Kolaloka. Joe, jakožto ztělesnění všeho dobrého, chce pomoci opilým gangsterům s nápravou, ale nebude to mít tak jednoduché.

#2 Tenkrát na Západě

Země: Itálie, USA

Rok: 1968

Legendární western vypráví příběh o pomstě v prostředí Divokého západu. Ve filmu probíhá boj o zdroj vody na pozemku Sweetwater. Pozemek zakoupí Brett McBain s cílem vést zde železnici pro parní lokomotivy. Když se to dozví železniční baron Morton, pošle na McBaina zabijáka Franka. Ten ho má zastrašit, ale nakonec ho zastřelí i s jeho třemi dětmi. Půdu zdědí McBainova novomanželka Jill, která záhy nečekaně přijíždí. Ujme se jí tajemný muž přezdívaný Harmonika a desperát Čejen, kteří se společně snaží zmařit Mortonovy plány. Harmonika však má ještě něco za lubem.

#3 Hodný, zlý a ošklivý

Země: Itálie, USA, Španělsko

Rok: 1966

Epický westernový příběh o chamtivosti na pozadí občanské války Severu proti Jihu. Kovboj jménem Blonďák, kterého hraje Clint Eastwood, se živí chytáním hledaných zločinců. Když vyinkasuje peníze, zase je pustí, aby se navýšila odměna. Jedním takovým je i padouch Tuco (ošklivý). Oba se nemají v lásce, ale musí spolupracovat obzvláště tehdy, když každý získá polovinu klíče k velkému balíku peněz. Na zakopaný poklad si však dělá zálusk i Krásnoočko (zlý)…

#4 Sedm statečných

Země: USA

Rok: 1960

Klasický americký film, který vznikl jako remake japonského dramatu Sedm samurajů (1954), se zapsal do dějin světové kinematografie nejen pro vynikající hudbu Elmera Bernsteina. Sedmičlenná skupina pistolníků se postaví proti banditovi Calverovi a jeho partě. Po mnoha bojích umírají čtyři muži a zůstávají pouze tři stateční – Chris, Vin a Chico.

#5 Butch Cassidy a Sundance Kid

Země: USA

Rok: 1969

Dva sympatičtí psanci Butch Cassidy (Paul Newman) a Sundance Kid (Robert Redford) vedou zlodějský gang, který přepadává vlaky. Při jedné takové akci je začnou pronásledovat nejlepší šerifové a stopaři. Butch a Sundance musejí uprchnout do Bolívie i se Sundancovou přítelkyní Ettou. Bohužel ani zde nemají klid. Film zásluhou získal čtyři Oscary.

#6 Tanec s vlky

Země: USA, Velká Británie

Rok: 1970

Slavný historický western oceněný sedmi Oscary. Příběh se točí kolem poručíka Dunbara, kterého ztvárnil Kevin Costner. V bitvě s konfederační armádou je těžce zraněn a odchází do opuštěné pevnosti v zemi Indiánů. Tam si ochočí divokého vlka a spřátelí se s kmenem Siouxů. Ožení se s indiánskou běloškou jménem Zaťatá pěst, s níž kmen opouští, aby na Indiány nepřivolal kavalerii.

#7 Poklad na Stříbrném jezeře

Země: Německo, Jugoslávie, Francie

Rok: 1962

Dobrodružný román, natočený podle knižní předlohy Karla Maye, se odehrává na Divokém západě v 19. století. Legendární indiánský náčelník Vinnetou (Lex Barker) se společně se svým pokrevním bratrem Oldem Shatterhandem (Pierre Brice) vydávají do boje proti padouchovi jménem Cornel Brinkley, jenž se snaží získat poklad ukrytý uprostřed Stříbrného jezera.

#8 Pro pár dolarů navíc

Země: Itálie / Španělsko

Rok: 1965

Lovec lidí Monco, ztvárněný legendárním Clintem Eastwoodem, se vydává po stopách zločince El India, který uprchl z vězení. Přitom je více než jasné, že jeho kroky povedou do největší banky na Západě v El Pasu, kterou se při svém útěku pokusí vykrást.

Po příjezdu do El Pasa narazí Monco na dalšího lovce lidí, Mortimera, a strhne se mezi nimi rvačka. Posléze se však dohodnou, že El India budou hledat společně, a pokud jej dopadnou, odměnu si rozdělí. El Indio mezitím loupež skutečně plánuje. Monco se má dle plánu pokusit proniknout do bandy jako jejich kumpán. Vyjde mu to?

#9 Divoká banda

Země: USA

Rok: 1969

Píše se rok 1913, pouhých pár měsíců před vypuknutím největšího válečného konfliktu v dějinách lidstva. Ten navždy změnil celý svět, Divoký západ nevyjímaje. Dostavníky vystřídala železnice, po pustině začínají jezdit první auta a pány Západu už nemají být bandité, ale šerifové, starostové a generálové.

Ústřední postava snímku, Pike Bishop, se se svou divokou bandou chystá na poslední zátah. Ten by jim měl zajistit dostatek prostředků na poklidný důchod. Na americko-mexické hranici jsou však chyceni do pasti, kdy namísto peněz najdou v pytlích bezcenné železo. Za touto lstí stojí lovci lidí v čele s bývalým Pikeovým parťákem Dekem Thortonem, který si tak chce od mužů zákona vykoupit vlastní svobodu. Pikeova banda utíká do Mexika, kde se dá do služby samozvaného generála a místního tyrana Mapacheho, pro nějž mají ukrást speciální zásilku zbraní americké armády. Snímek poukazuje na to, že v této brutální partii o život není nikdo nevinný a že každý bojuje pouze sám za sebe.

#10 Hombre

Země: USA

Rok: 1967

Hlavním hrdinou tohoto amerického westernu je bílý muž John Russel, přezdívaný Hombre. Ten byl jako dítě unesen rodičům a vychován indiány. Ačkoliv byl později bělochy osvobozen, nikdy si mezi nimi nezvykl. Příběh se odehrává v době, kdy byl americký západ bělochy již zcela dobyt a kdy zbytky původního obyvatelstva přežívaly v nehostinných rezervací. Hombre, který si je vědom zločinů páchaných bělochy na indiánech, bělochy opovrhuje a vrací se ke svým rudým bratrům do jedné z rezervací. I přes své opovržení se však při jedné cestě dostavníkem, který byl přepaden bandou krutých lupičů, postaví na obranu bělochů. A když banditi mající zálusk na kufřík plný nakradeného bohatství správce indiánské rezervace odvedou do pouště jako rukojmí jeho ženu, vydává se Hombre za nimi, aby se ji pokusil zachránit.

Nejlepší moderní westernové filmy

#11 Nespoutaný Django

Země: USA

Rok: 2012

Film Quentina Tarantina se odehrává v době před vypuknutím Občanské války. Osvobozený otrok Django cestuje v doprovodu doktora Kinga Schultze, který se živí jako nájemný lovec lidí. Může být opět svobodný a najít svou ztracenou lásku, pokud se jim společně podaří zabít bratry Brittlovi. Podaří se jim to?

#12 Osm hrozných

Země: USA

Rok: 2015

Další westernový snímek Quentina Tarantina, jehož příběh je datován pár let po občanské válce. Zasněženou krajinou se žene dostavník, v němž je lovec lidí John Ruth a jeho zajatkyně Daisy Domergueová, kterou má dovézt do města Red Rock na popravu. Po cestě přibírají dva cestující – majora Marquise Warrena a budoucího šerifa Red Rock Chrise Mannixe. Nepřízeň počasí je zavane do budovy galanterie, kde je místo majitelky Minnie přivítají čtyři záhadní cizinci…

#13  Nepřátelé

Země: USA

Rok: 2017

Americký důstojník (Christian Bale), který ze srdce nenávidí Indiány, dostane před odchodem do výslužby poslední úkol. Musí dopravit nemocného indiánského náčelníka do jeho domovské rezervace v Montaně. Na cestě se k nim přidává ještě mladá vdova, která už nemá co ztratit. I když je důstojník zásadně proti, na své poslední pouti se naučí respektovat odlišnou rasu.

#14 Země bez zákona

Země: USA

Rok: 2012

Obyvatelé městečka Franklin County živoří – až na tři bratry Bondurantovi, kteří ve velkém obchodují s načerno pálenou whisky. Jednoho dne přijíždí agent Rakes, který si na jejich byznys posvítí. Bratři se nechtějí nikomu podřizovat, protože mají velké plány. Na scénu přichází gangster Floyd Banner (Gary Oldman) a dále dvě krásné ženy, takže se vše začíná trochu komplikovat.

#15 3:10 Vlak do Yumy

Země: USA

Rok: 2007

Bezcitný pistolník Ben Wade se svou bandou terorizuje Arizonu, než je konečně dopaden. Dobrovolníci musí převézt Bena na soud do Yumy. Mezi nimi je i zadlužený Dan Evans, který má ke zločinci respekt. Parta zabijáků se už blíží svého bosse zachránit a zdá se, že jeho transport je téměř nemožný. Stihne skupinka dopravit Bena na vlak do Yumy? Čas odjezdu 3:10 se rychle blíží.

#16 Osamělý jezdec

Země: USA

Rok: 2013

Píše se rok 1933, malý chlapec v San Franciscu navštíví výstavu o Divokém západě. Z ničeho nic ožívá jeden z exponátů – starý indián – a začne mu vyprávět příběh o tom, jak se muž zákona John Reid proměnil v legendárního hrdinu Divokého západu přezdívaného Osamělý jezdec. Dobrodružná jízda s indiánským válečníkem Tonto je plná korupce, překvapení i humoru.

#17  Tenkrát na východě

Země: USA

Rok: 2000

Jedna dokonalá komedie z prostředí Divokého západu, ve které si zahráli Jackie Chan, Owen Wilson a Lucy Liu. Čínská princezna Pei Pei uteče do Ameriky, kde je unesena vyděračem žádajícím po čínském císaři výkupné. Při snaze zachránit princeznu nastávají vtipné situace, kdy se mísí dva rozdílné bojové světy – kung fu a rychlé kolty.

  • … a až vás western přestane bavit, podívejte se na nějakou super komedii!

#18 Opravdová kuráž

Země: USA

Rok: 2010

Farmáře Franka Rosse zastřelí jeho najatý pomocník Tom Chaney, a to kvůli dvěma zlatým destičkám. Posléze spolu s dalším zločincem, Nedem Pepperem, prchá do indiánské rezervace, kde ho jen tak někdo nenajde. Po farmáři Frankovi zůstane vdova a tři děti. Jeho nejstarší dcera, čtrnáctiletá Mattie, se hodlá otcovu smrt pomstít. Najme si proto lovce hlav Roostera Cogburna, který je podle vyprávění ten nejlepší z nejlepších. Rooster se domluví s texaským rangerem La Boeufem, který Chaneyho stíhá kvůli jiné vraždě, a vydávají se na pátrání společně. Cestou je dožene Mattie, která chce všemu přihlížet. Podaří se jim dosáhnout spravedlnosti?

#19 Brimstone

Země: Nizozemsko / Francie / Německo / Belgie / Švédsko / Velká Británie / USA

Rok: 2016

Snímek Brimstone je epický thriller z dob starého Západu. Jedná se o příběh ženy, která vzdoruje své minulosti, jež se jí neustále vrací. Tato žena, Liz, žije spolu s manželem a dvěma dětmi, pracuje jako porodní asistentka a dorozumívá se prostřednictvím znakové řeči. Žije poměrně spokojeným životem, avšak po příchodu nového reverenda do městečka, který začne kázat biblickou mstu všem hříšníkům, se Liz i její rodina ocitají v nebezpečí. Reverend se snaží postupně vzít Liz vše, co miluje, a do jejího života navrací onu minulost, na kterou se snaží zapomenout.

Kategorie
Sdílet příspěvek

Sledujte nás na Facebooku

Back to Top Nahoru
Product added to cart