Nejlepší westernové filmy: Tipy, co musíte vidět

Nejlepší westernové filmy

Brambůrky připravit! Správně zamířit a HAM! Kdy jindy si vychutnat dokonalé křupání než u dobrého filmu. Přinášíme vám tipy na nejlepší westerny jak ze starých dobrých časů, tak z novodobých filmových dějin. A nezapomeňte se o brambůrky podělit i se svou polovičkou, přáteli a kamarády. Přece jen… čím více vás bude, tím lépe budou chutnat a tím více zábavy si užijete.

Co to western vlastně je?

Western je žánr filmů, knih a jiných uměleckých děl, který se obvykle odehrává v 19. století na Divokém západě. Tato oblast západního území Spojených států amerických nebyla ve své době dobře zmapovaná, takže zde docházelo ke konfliktům mezi západními osadníky a původními obyvateli (Indiány).

Westernové filmy obsahují řadu charakteristických prvků, jako jsou kovbojové a indiáni v typických oděvech, koňské jízdy, pouštní krajiny, střelba z revolverů a hon na bandity. Tzv. „kovbojky“ se nejvíce natáčely ve 20. století a mnohé z nich se staly klasikami americké i světové kinematografie.

Nejlepší klasické westernové filmy

#1 Limonádový Joe aneb Koňská opera

Země: Československo

Rok: 1964

Kdo by neznal hlášku „To je on. Mého srdce šampión.“ Dokonalá česká klasika v podání vynikajících herců, která má vše, co správný western potřebuje. Děj se odehrává v Arizoně na konci 19. století. Obyvatelé Stetson City neznají nic jiného než popíjení whiskey v tamním saloonu za zpěvu sličné Tornádo Lou. Jednoho dne přijede na bílém koni do městečka kovboj Limonádový Joe a začíná propagovat svou nealkoholickou limonádu Kolaloka. Joe, jakožto ztělesnění všeho dobrého, chce pomoci opilým gangsterům s nápravou, ale nebude to mít tak jednoduché.

Limonádový Joe

Zdroj obrázku

#2 Tenkrát na Západě

Země: Itálie, USA

Rok: 1968

Legendární western vypráví příběh o pomstě v prostředí Divokého západu. Ve filmu probíhá boj o zdroj vody na pozemku Sweetwater. Pozemek zakoupí Brett McBain s cílem vést zde železnici pro parní lokomotivy. Když se to dozví železniční baron Morton, pošle na McBaina zabijáka Franka. Ten ho má zastrašit, ale nakonec ho zastřelí i s jeho třemi dětmi. Půdu zdědí McBainova novomanželka Jill, která záhy nečekaně přijíždí. Ujme se jí tajemný muž přezdívaný Harmonika a desperát Čejen, kteří se společně snaží zmařit Mortonovy plány. Harmonika však má ještě něco za lubem.

Tenkrát na Západě

Zdroj obrázku

#3 Hodný, zlý a ošklivý

Země: Itálie, USA, Španělsko

Rok: 1966

Epický westernový příběh o chamtivosti na pozadí občanské války Severu proti Jihu. Kovboj jménem Blonďák, kterého hraje Clint Eastwood, se živí chytáním hledaných zločinců. Když vyinkasuje peníze, zase je pustí, aby se navýšila odměna. Jedním takovým je i padouch Tuco (ošklivý). Oba se nemají v lásce, ale musí spolupracovat obzvláště tehdy, když každý získá polovinu klíče k velkému balíku peněz. Na zakopaný poklad si však dělá zálusk i Krásnoočko (zlý)…

Hodný, zlý a ošklivý

Zdroj obrázku

#4 Sedm statečných

Země: USA

Rok: 1960

Klasický americký film, který vznikl jako remake japonského dramatu Sedm samurajů (1954), se zapsal do dějin světové kinematografie nejen pro vynikající hudbu Elmera Bernsteina. Sedmičlenná skupina pistolníků se postaví proti banditovi Calverovi a jeho partě. Po mnoha bojích umírají čtyři muži a zůstávají pouze tři stateční – Chris, Vin a Chico.

Sedm statečných

Zdroj obrázku

#5 Butch Cassidy a Sundance Kid

Země: USA

Rok: 1969

Dva sympatičtí psanci Butch Cassidy (Paul Newman) a Sundance Kid (Robert Redford) vedou zlodějský gang, který přepadává vlaky. Při jedné takové akci je začnou pronásledovat nejlepší šerifové a stopaři. Butch a Sundance musejí uprchnout do Bolívie i se Sundancovou přítelkyní Ettou. Bohužel ani zde nemají klid. Film zásluhou získal čtyři Oscary.

Butch Cassidy a Sundance Kid

Zdroj obrázku

#6 Tanec s vlky

Země: USA, Velká Británie

Rok: 1970

Slavný historický western oceněný sedmi Oscary. Příběh se točí kolem poručíka Dunbara, kterého ztvárnil Kevin Costner. V bitvě s konfederační armádou je těžce zraněn a odchází do opuštěné pevnosti v zemi Indiánů. Tam si ochočí divokého vlka a spřátelí se s kmenem Siouxů. Ožení se s indiánskou běloškou jménem Zaťatá pěst, s níž kmen opouští, aby na Indiány nepřivolal kavalerii.

Tanec s vlky

Zdroj obrázku

#7 Poklad na Stříbrném jezeře

Země: Německo, Jugoslávie, Francie

Rok: 1962

Dobrodružný román, natočený podle knižní předlohy Karla Maye, se odehrává na Divokém západě v 19. století. Legendární indiánský náčelník Vinnetou (Lex Barker) se společně se svým pokrevním bratrem Oldem Shatterhandem (Pierre Brice) vydávají do boje proti padouchovi jménem Cornel Brinkley, jenž se snaží získat poklad ukrytý uprostřed Stříbrného jezera.

Poklad na Stříbrném jezeře

Zdroj obrázku

Nejlepší moderní westernové filmy

#8 Nespoutaný Django

Země: USA

Rok: 2012

Film Quentina Tarantina se odehrává v době před vypuknutím Občanské války. Osvobozený otrok Django cestuje v doprovodu doktora Kinga Schultze, který se živí jako nájemný lovec lidí. Může být opět svobodný a najít svou ztracenou lásku, pokud se jim společně podaří zabít bratry Brittlovi. Podaří se jim to?

Nespoutaný Django

Zdroj obrázku

#9 Osm hrozných

Země: USA

Rok: 2015

Další westernový snímek Quentina Tarantina, jehož příběh je datován pár let po občanské válce. Zasněženou krajinou se žene dostavník, v němž je lovec lidí John Ruth a jeho zajatkyně Daisy Domergueová, kterou má dovézt do města Red Rock na popravu. Po cestě přibírají dva cestující – majora Marquise Warrena a budoucího šerifa Red Rock Chrise Mannixe. Nepřízeň počasí je zavane do budovy galanterie, kde je místo majitelky Minnie přivítají čtyři záhadní cizinci…

Osm hrozných

Zdroj obrázku

#10  Nepřátelé

Země: USA

Rok: 2017

Americký důstojník (Christian Bale), který ze srdce nenávidí Indiány, dostane před odchodem do výslužby poslední úkol. Musí dopravit nemocného indiánského náčelníka do jeho domovské rezervace v Montaně. Na cestě se k nim přidává ještě mladá vdova, která už nemá co ztratit. I když je důstojník zásadně proti, na své poslední pouti se naučí respektovat odlišnou rasu.

Nepřátelé

Zdroj obrázku

#11 Země bez zákona

Země: USA

Rok: 2012

Obyvatelé městečka Franklin County živoří – až na tři bratry Bondurantovi, kteří ve velkém obchodují s načerno pálenou whisky. Jednoho dne přijíždí agent Rakes, který si na jejich byznys posvítí. Bratři se nechtějí nikomu podřizovat, protože mají velké plány. Na scénu přichází gangster Floyd Banner (Gary Oldman) a dále dvě krásné ženy, takže se vše začíná trochu komplikovat.

Země bez zákona

Zdroj obrázku

#12 3:10 Vlak do Yumy

Země: USA

Rok: 2007

Bezcitný pistolník Ben Wade se svou bandou terorizuje Arizonu, než je konečně dopaden. Dobrovolníci musí převézt Bena na soud do Yumy. Mezi nimi je i zadlužený Dan Evans, který má ke zločinci respekt. Parta zabijáků se už blíží svého bosse zachránit a zdá se, že jeho transport je téměř nemožný. Stihne skupinka dopravit Bena na vlak do Yumy? Čas odjezdu 3:10 se rychle blíží.

3:10 vlak do Yumy

Zdroj obrázku

#13 Osamělý jezdec

Země: USA

Rok: 2013

Píše se rok 1933, malý chlapec v San Franciscu navštíví výstavu o Divokém západě. Z ničeho nic ožívá jeden z exponátů – starý indián – a začne mu vyprávět příběh o tom, jak se muž zákona John Reid proměnil v legendárního hrdinu Divokého západu přezdívaného Osamělý jezdec. Dobrodružná jízda s indiánským válečníkem Tonto je plná korupce, překvapení i humoru.

Osamělý jezdec

Zdroj obrázku

#14  Tenkrát na východě

Země: USA

Rok: 2000

Jedna dokonalá komedie z prostředí Divokého západu, ve které si zahráli Jackie Chan, Owen Wilson a Lucy Liu. Čínská princezna Pei Pei uteče do Ameriky, kde je unesena vyděračem žádajícím po čínském císaři výkupné. Při snaze zachránit princeznu nastávají vtipné situace, kdy se mísí dva rozdílné bojové světy – kung fu a rychlé kolty.

  • … a až vás western přestane bavit, podívejte se na nějakou super komedii!

Tenkrát na východě

Zdroj obrázku

Kategorie
Sdílet příspěvek

Sledujte nás na Facebooku

Back to Top Nahoru
Product added to cart