Zajímavosti o papoušcích

Zajímavosti o papoušcích

Papoušci jsou jedineční a úchvatní ptáci, kteří nás snad nikdy nepřestanou fascinovat – a to nejen svým pestrým peřím, ale také neuvěřitelnou inteligencí, která je podle některých vědců někdy až na úrovní tříletého dítěte. Zajímavé, viďte?

Chcete toho o papoušcích vědět ještě víc? Tak to jste tady správně – připravili jsme si pro vás totiž i několik dalších zajímavostí o těchto okouzlujících tvorech.

#1 Papoušci jsou jedni z nejinteligentnějších ptáků na světě

Jak již bylo zmíněno v úvodu, inteligence papoušků může být podle některých vědců až na úrovni tříletého dítěte. Dokážou poznat geometrické tvary, barvy i lidi. Rovněž umí správně reagovat na určité podněty (a to ne proto, že by to od někoho okoukali!) a používat předměty. Inteligence papoušků stále překvapuje mnohé zkušené vědce i chovatele.

#2 I papoušci mohou mít deprese

Vysoká úroveň inteligence papoušků však znamená také velký závazek pro chovatele. Papoušci chtějí, aby se jim chovatelé věnovali a trávili s nimi čas. Pokud tomu tak není, upadají tito tvorové do depresí. Projevuje se to tak, že jsou smutní, škubou si peří nebo jsou na svého chovatele (i ostatní členy rodiny) zlí.

#3 Velcí papoušci se dožívají velmi vysokého věku

Zatímco taková myš prožije celý svůj život od narození až do smrti za pouhé dva až tři roky, velcí papoušci, jako jsou např. arové nebo žakové, pomalu dospívají, pomalu stárnou a žijí celá desetiletí. Dožívají se až úctyhodných 80 let! Podceňovat byste ale neměli ani obyčejnou andulku, která vám může dělat společnosti i 20 až 25 let!

#4 Papoušek à tvor společenský

Papoušci jsou neuvěřitelně společenští tvorové. Žijí v početných hejnech, a v rámci nich ještě v pevných párech na celý život – ztráta druha je pro ně naprostou tragédií. Papoušci nejsou jen tak nějací ptáci, kterým by ke zdraví a ke štěstí stačila pouhá materiální péče. Pokud je podceňována jejich potřeba společenského naplnění, tak neskutečně trpí a strádají.

#5 Mají jedinečný zobák

Jedním z nejnápadnějších znaků, které papoušky odlišují od jiných skupin ptáků, je jejich zakřivený mohutný zobák, který se perfektně hodí k louskání či vylupování semen. Při šplhání mezi větvemi stromů se papoušci zobákem často přitahují, a někdy se za něj dovedou dokonce i zavěsit.

#6 Papoušky je slyšet „na sto honů“

Papoušci, především ti střední a větší, jsou velmi hlasití ptáci, jejichž volání může být slyšet i na míle daleko. Používají jej jednak ke komunikaci mezi sebou, jednak k přilákání partnerů.

#7 Velká rozmanitost druhů

Papoušci jsou jednou z nejrozmanitějších skupin ptáků na světě. K roku 2020 bylo učeno celkem 402 druhů papoušků, z čehož 387 druhů přežívá a 15 druhů vyhynulo. Jednotlivé druhy se liší velikostí, barvou i chováním. Kromě toho má každý druh papouška své jedinečné vlastnosti, které mu umožňují přežít v různých prostředích. Například ary jsou přizpůsobeny k životu v tropických deštných pralesích, kdežto kakadu se vyskytuje spíše v lesích a savanách.

Mezi nejznámější druhy papoušků patří již zmíněné ary – velcí a barevně nápadní papoušci s dlouhými ocasy, kakaduové – papoušci s výraznou chocholkou na hlavě, a v neposlední řadě žakové, kteří jsou schopni napodobovat lidskou řeč.

#8 Největší a nejtěžší papoušek na světě

Největším a nejtěžším papouškem na světe je kakapo soví. Ten dosahuje výšky okolo 60 cm a váhy až 4 kg (což je pro zajímavost průměrná váha kočky). Velkou zvláštností u tohoto papouška je, že neumí létat. Jedná se o kriticky ohrožený druh, který přežívá na několika ostrovech Nového Zélandu.

#9 Barvy a peří papoušků

Papoušci jsou známí svými zářivými barvami a jedinečným peřím. To se skládá převážně z keratinu, což je druh proteinu, který tvoří mimo jiné i lidské vlasy a nehty. Z toho důvodu potřebují papoušci v období pelichání vysoce kvalitní potravu na růst a výměnu této části tělní hmoty.

Zbarvení peří papoušků je výsledkem kombinace několika faktorů, mezi něž patří pigmenty a strukturální barvy.

Nejčastějšími pigmenty jsou melaniny (černé, hnědé a šedé odstíny), karotenoidy (červené, oranžové a žluté odstíny) a psittacofulviny. Psittacofulviny jsou jedinečnou skupinou pigmentů, které jsou specifické pouze pro papoušky a které přispívají k jasným červeným, oranžovým a žlutým barvám. Na rozdíl od karotenoidů, které papoušci získávají z potravy, jsou psittacofulviny syntetizovány přímo v těle papoušků.

Strukturální barvy vznikají díky mikroskopické struktuře peří, která manipuluje s dopadajícím světlem. Kombinace strukturálních barev s pigmenty může vytvořit různé odstíny peří, třeba modré a zelené.

#10 Svému peří věnují papoušci řádnou péči

Peří papouškům samozřejmě neslouží pouze k estetickým účelům, ale je důležité pro jejich přežití. Poskytuje jim izolaci, chrání je před sluncem a deštěm a pomáhá jím létat. Proto se papoušci o své peří pečlivě starají a tráví hodiny jeho čištěním a úpravou.

Kategorie
Sdílet příspěvek

Sledujte nás na Facebooku

Back to Top Nahoru
Product added to cart