Zajímavosti o psech, které vás zaručeně posadí na zadek

Pejsci

Ne nadarmo se říká, že pes je nejlepší přítel člověka. Pejsci v nás vzbuzují pocit emocionální pohody, neboť nás zahrnují bezpodmínečnou láskou a náklonností. Patříte mezi ty, kteří si život bez svého oddaného a milujícího čtyřnohého společníka nedovedou představit?

Ačkoliv si mnozí „pejskaři“ myslí, že svého psího kamaráda dokonale znají a už je nemá čím překvapit, opak může být pravdou. Posuďte sami – v následujícím článku se totiž dozvíte zajímavosti a fakta, které jste o pejscích nejspíš vůbec neslyšeli!

Vybrané zajímavosti a fakta

Připraveni? Tak jdeme na to!

#1 Každý čumák je unikát

Stejně jako má každý člověk unikátní otisky prstů, tak i psí čumák má svůj unikátní otisk a nemůže být identický s žádným jiným čenichem.

  • Věděli jste, že Kanadský kynologický klub dokonce otisk čumáku akceptuje jako důkaz identity konkrétního psa? A to již od roku 1938!
Unikátní psí čumák

#2 Psi se ochlazují jinak než člověk

Člověk se ochlazuje pocením, avšak psi, kteří mají potní žlázy pouze mezi bříšky na packách, se ochlazují zrychleným dýcháním a vyplazeným jazykem.

#3 Umí psi předvídat počasí?

Pejsci slyší asi 10x lépe než lidé. Z toho důvodu o mnohem dříve slyší přicházející bouři. A právě na základě tohoto faktu vzniknul mýtus, jenž tvrdí, že psi umí předvídat počasí.

#4 Pes doktor

Pes někdy dokáže být lepším doktorem než ten skutečný. Dokáže vycítit některé zdravotní komplikace ještě dříve, než o nich my sami máme vůbec tušení. Umí totiž vycítit určité látky, které zdravé tělo neprodukuje a k našemu typickému pachu nepatří. Vytrénovaní psi jsou schopni vycítit nádor, případně i příchozí epileptický záchvat, srdeční selhání či omdlení.

Pes doktor

#5 Psí celebrity

Domníváte se, že za pejsky, kteří hrají v hollywoodských filmech, podepisují smlouvu s producenty jejich páníčci? To jste na omylu! Zvládají to totiž sami otiskem tlapky!

#6 Psi nemají rádi déšť

… a ne snad proto, že by byli z cukru. Jde o to, že zvuk padajících kapek je škodlivý pro jejich sluch.

#7 Mohou se zamilovat

Vědeckým pozorováním bylo zjištěno, že jsou pejsci schopni hlubšího citu a mohou se zamilovat, a to bez vlivu toho nejsilnějšího, tedy rozmnožovacího, pudu. Mozek zamilovaného chlupáče produkuje větší množství oxytocinu neboli tzv. hormonu lásky.

  • Hledáte tipy a rady, kam na originální rande? Tady je máte!

#8 Cítí se pejsek provinile?

Rozkousal vám váš čtyřnohý společník další oblíbené papuče, přičemž dělá jakoby nic a když jej konfrontujete, musíte čelit jeho rádoby provinilému výrazu? Nenechte se psíma očima zmást – psi provinile jen vypadají, ale o vině jako takové nemají nejmenší tušení.

Provinilý pes

#9 Jak je to s psí inteligencí?

Psí inteligenci umíme poměrně přesně definovat. Z provedeného výzkumu vyplývá, že pes může dosáhnout inteligence až dvouletého dítěte – je schopen rozumět až 250 slovům, a dokonce je schopen pochopit i jednoduché matematické výpočty.

#10 Pes levák nebo pravák?

Nad tím, zdali je váš pes pravák nebo levák jste pravděpodobně nikdy nepřemýšleli. Statistiky však mluví jasně – zhruba třetina psů jsou leváci, třetina praváci a třetina oboustranní jedinci.

Psí „nej“

#1 Nejrychlejší plemeno

Nejrychlejším plemenem je chrt. Uvádí se, že dokáže dosáhnout rekordní rychlosti až 72 km/h.

Chrt

#2 Nejstarší psí plemeno

Nejstarším psím plemenem je saluki. Pochází ze starověkého Egypta z doby kolem roku 329 př.n.l.

#3 „Nejodolnější“ plemeno

… na mysli máme snášenlivost extrémních teplot. Aljašský malamut je stavěn tak, aby vydržel arktické teploty dosahující i 56 stupňů pod nulou.

#4 Nejčastější psí onemocnění

Stejně jako u lidí, i u pejsků je zdravotním problémem číslo jedna obezita.

Obezita u psů

#5 Největší podoba s vlkem

Není náhoda, že německý ovčák byl kdysi nazýván alsaský vlčák. Toto plemeno se totiž vlkovi podobá nejvíce ze všech evropských plemen.

#6 Nejhůře cvičitelný pes

Na prvním místě pomyslného žebříčku nejobtížněji cvičitelných plemen je akita, která má velmi silnou vůli a tvrdohlavou povahu. Procházka růžovým sadem to nebude ani s plemeny, jako jsou čau-čau, šarpej, aljašský malamut a rotvajler. Jedná se vesměs o pracovní psy, kteří byli vyšlechtěni k samostatnému rozhodování a myšlení, což se bohužel příliš neslučuje s poslušností.

#7 Nejpříhodnější názvy plemen

Věděli jste, že jezevčíci byli původně vyšlechtěni pro boj s jezevci? Anebo to, že boxeři jsou pojmenováni boxeři proto, že mají tendence hrát si pomocí svých předních tlap?

Jezevčík a jezevec

#8 Nejchytřejší a nejhloupější plemena

K nejchytřejším plemenům se řadí border kolie, zlatý retrívr či pudl, k těm nejhloupějším pak především afghánský chrt.

#9 Největší a nejmenší uznané plemeno

Největším uznaným plemenem na světě je irský vlkodav, nejmenším pak čivava.

 #10 Nejtěžší plemeno světa

Za nejtěžší plemeno světa je považována německá doga.

#11 Nejvyšší pes světa

… u německé dogy ještě chvíli zůstaneme. Právě tohoto plemena totiž byl nejvyšší pes na světě jménem Zeus. Ten měřil v kohoutku 1,118 m. Zemřel již v roce 2014, držitelem rekordu je však stále.

#12 Nejstarší pes na světě

Nejstarší pes na světě se dožil úctyhodných 29 let a 5 měsíců. Byl to australský honácký pes Bluey, který zemřel v roce 1939.

Nejstarší pes na světě

#13 Nejvzácnější plemeno světa

Za nejvzácnější psí plemeno bývá obvykle označován činuk, který byl vyšlechtěn jako tažný, a to na začátku 20. století v americkém státě New Hampshire. Ročně se rodí pouze několik desítek štěňat, přičemž není jisté, zdali činuk nakonec nezmizí úplně.

Informační zdroje

  • https://www.vsepropejska.cz/blog/10-zajimavosti-o-psech/
  • https://www.bezednamiska.cz/zajimava-fakta-o-psech/
  • https://www.pupsocks.cz/pupsocks-blog/11-zajimavych-faktu-o-psech/
  • https://hobbio.cz/zajimavosti-o-psech/
  • https://www.moulik.cz/zajimavosti/deset-podivnych-zajimavosti-o-psech-543185
  • https://www.jdidoboudy.cz/100-zajimavosti-o-psech/
Kategorie
Sdílet příspěvek

Sledujte nás na Facebooku

Back to Top Nahoru
Product added to cart