Zajímavosti o kočkách, které vás posadí na zadek: Vycítí zemětřesení, ochutnávají vzduch a snižují riziko infarktu

Zajímavosti o kočkách

Říká se o nich, že jsou podlé, tak trochu vyčůrané, a z lidí si dělají otroky, kteří jim musí po zbytek života sloužit. Skutečnost je ale někde docela jinde. Kočky jsou fascinující predátoři, kteří vás v mnohém překvapí. Tohle je 10 zajímavostí, které vám vyrazí dech a vezmou vítr z plachet (nebo pár brambůrků ze sáčku)!

Vycítí zemětřesení

Kočky jsou neskutečně citlivé na jakékoliv změny. Existují dokonce důkazy o tom, že vycítily zemětřesení zhruba patnáct minut před tím, než konkrétní místo zasáhlo. Vědci se domnívají, že za to můžou jejich extrémně citlivé tlapky, které dovedou zachytit i velmi jemné vibrace země.

Spí až 16 hodin denně

Kočka je pořádný spáč a téhle zbožňované aktivitě věnuje denně klidně až 16 hodin. Usnout navíc dokáže v podstatě v jakékoliv poloze. Není se proto čemu divit, že na pomyslném žebříčku tihle malí predátoři obsadili přední příčku. V říši savců zkrátka nemají konkurenci. Vědci dokonce potvrdili, že se kočkám zdají sny stejně jako lidem. Škoda jen, že se nikdy nedozvíme, o čem zrovna sní. Anebo je to možná dobře?

Zajímavosti o kočkách - spánek

Kočka manipulátorka s dětským pláčem

Tenhle odstavec asi nebude pro majitele koček žádným překvapením. Ty, kteří ale tohohle chlupatého a všemi mastmi mazaného mazlíčka nevlastní, jistě překvapí, že kočka dovede své majitele různými promyšlenými taktikami donutit, aby udělal přesně to, co chce. Nejčastěji k tomu používají mňoukání, kterým mohou dokonce napodobit dětský pláč. Navíc dokážou dost dobře odhadnout, jaký tón a druh mňoukání v dané situaci zvolit. A my pak zkrátka neodoláme a uděláme všechno, co jim jen na očích uvidíme. I kdyby nás to mělo stát pytlík brambůrků!

Smějou se netradičním způsobem

I když se to nemusí na první pohled zdát, kočky s námi komunikují mnohými způsoby. Jedním z nich je i mrkání. Studie z roku 2020 zveřejněná online v časopise Nature Scientific Reports prokázala, že je možné navázat vztah s kočkou pomocí „pomalého mrkání“. Díky mrkání se člověk stává pro kočku atraktivnější a kočka naopak mrknutím vyjadřuje jistou obdobu úsměvu. Zároveň vás taky ujišťuje o svých přátelských úmyslech. Tak jo, my jsme v klidu. Ale o brambůrky se dělit nebudeme!

Zajímavosti o kočkách - smích

Jsou prospěšné našemu zdraví

Věděli jste, že pořízením kočky a mazlením s ní snížíte riziko infarktu až o celou třetinu? Prokázaly to studie prováděné na 4 435 dobrovolnících ve věku od 30 do 75 let. Kočky mají navíc blahodárný vliv na pacienty trpící Alzheimerovou chorobou nebo na ty, kteří trpí depresí. Jedna ze superschopností koček spočívá i v tom, že dokážou proměnit energii v celé místnosti a většinou je vám jejich huňatý kožíšek k dispozici vždycky, když to zrovna nejvíc potřebujete. Kočky to zkrátka vycítí a negativní energii dokážou eliminovat doslova jako mávnutím kouzelného proutku. Nebo ocásku?

Dokážou ochutnávat vzduch

Ať nám nikdo netvrdí, že kočky nemají superschopnosti! Na rozdíl od nás totiž vlastní o jeden speciální orgán navíc. Nachází se na dně nosní dutiny, těsně za prvními řezáky na horní čelisti, a říká se mu Jacobsonův orgán. Tenhle specifický orgán umožňuje kočce „ochutnávat“ pachy. I když ho používají především kocouři při očichávání moči, kdy zjišťují pohlavní stav samic, ani kočkám není cizí. Jak poznáte, že kočka právě „ochutnává vzduch“? K něčemu si přičichne a s otevřenou tlamkou na dané místo pár sekund zírá.

Umí běhat padesátkou a ocásek si hrdě nosí

Kočka je schopná dosáhnout rychlosti až 48 km/h, ale pouze na krátkou vzdálenost. To třeba ve chvíli, kdy před ní zašustíte pytlíkem s brambůrky, o kterém se bude domnívat, že se v něm ukrývá oblíbený pamlsek. Další zajímavostí je i to, že jako jediný druh na světě dokáže kočka držet ocásek ve vertikální poloze i během chůze. Ostatní kočkovité šelmy mají ocásek během chůze stažený mezi nohama. K čemu jí tahle superschopnost je, to se nám ale odhalit nepodařilo.

Zajímavosti o kočkách - rychlost

Moc dobře o nás vědí

Ani tahle informace pravděpodobně majitele kočičích chlupáčků nepřekvapí. Mnohé studie napříč státy i kontinenty potvrdily, že kočka velmi dobře rozpozná svého majitele (ti, kteří mají kočku doma, nechť zamění slovo „majitele“ za slovo „otroka“). Bohužel pro nás tomu ovšem často nepřikládá nějakou velkou váhu. Navíc taky moc dobře ví, jak se jmenuje a pozná, že na ni voláme. Problémem je, že ji to většinou vůbec nezajímá.

Vegetariány z nich nedělejte

Kočky jsou považovány za „obligátní masožravce“. Co to znamená v praxi a překladu do „lidštiny“? To, že pro správný vývoj, dlouhý a vitální život potřebují maso. Pokud z nich i přes tohle zjištění uděláte vegetariány a budete je kromě zeleniny cpát třeba smaženými brambůrky, problémy na sebe nenechají dlouho čekat. Kočky vegetariánky totiž zaostávají v růstu, ztrácejí schopnost reprodukce a trpí poruchami až ztrátou zraku. Bez masa se u koček dostavují další komplikace dlouhodobě neslučitelné s životem.

Zajímavosti o kočkách - strava

Otisk nosu místo prstů

Každá kočka má jedinečnou strukturu nosu. Otisk nosu je u těchhle chlupáčků stejně originální a identický, jako jsou u člověka otisky prstů. Navíc jde o jeden z nejdokonalejších orgánů, o kterých si může nechat člověk jenom zdát. Kočičí nos funguje nejen jako jakýsi filtr proti prachovým částicím, ale také detektor kvality jídla. Stejně jako kočka dokáže vyčichat „nebezpečí“ ze vzduchu, dokáže ho odhalit i v potravě. Kočku proto jen tak neobelstíte například práškem v kapsičce, o čemž by ostatně mohli chovatelé koček psát rozsáhlé eseje i tlusté svazky knih na pokračování J

Kategorie
Sdílet příspěvek

Sledujte nás na Facebooku

Back to Top Nahoru
Product added to cart