Nejšílenější sporty na světě

Brambora a klokan v ringu

Lidská fantazie nemá hranice – a v oblasti sportů to platí dvojnásob. Zatímco většina lidí se drží osvědčených disciplín, někteří nadšenci si dobrovolně obouvají pracovní boty a nechají se kopat do holeně, jiní běží střemhlav za kolem sýra nebo žehlí košile na vrcholu skály.

V tomto článku se podíváme na výběr těch nejpodivnějších, nejbizarnějších a nejšílenějších sportovních disciplín, které skutečně existují – a které dokazují, že soutěživost může mít tisíce podob. A některé z nich opravdu bolí.

Závod v běhu z kopce za sýrem

Ve vesnici Brockworth, v anglickém hrabství Gloucestershire, se každoročně pořádá závod s názvem The Cooper’s Hill Cheese Rolling. Z kopce Cooper’s Hill se za 3-4kg sýrem Double Gloucester vrhají střemhlav dolů blázniví závodníci. Ptáte se proč? Jednoduše proto, že ten, kdo jej chytí, si tuto „trofej“ může odnést domů.

Není to ovšem jen tak! Sýr má vteřinový náskok a při své dobrodružné cestě z kopce, který je zhruba 183 m dlouhý, může dosáhnout rychlosti až 110 km/h! Kopec je navíc velice prudký a nerovný, a proto závod provází řada pádů, kotrmelců a různých zranění.  

Organizátoři akce jsou naštěstí pragmatičtí a ví, že doběhnout a chytit sýr je téměř nemožné.  Zpravidla tak vyhrává ten, kdo jako první doběhne dolů. Rekord v nejrychlejším seběhu drží Cooper Cummings z USA, který seběhl v roce 2023 kopec za 13 sekund.

Obrázek brambory řítící se z kopce při závodu

Kopání do holeně

Kopání do holeně (Shin-Kicking) je tradiční britský sport, který vznikl už v 17. století a dodnes se provozuje v rámci lidového festivalu Cotswold Olimpicks v Anglii.

Dva soutěžící se postaví proti sobě, pevně se chytnou za ramena a snaží se jeden druhého srazit na zem opakovaným kopáním do holeně. Vítězí ten, kdo soupeře dvakrát ze tří pokusů shodí. Dříve se soutěžilo zcela bez ochrany – účastníci si dokonce dávali do bot ocelové špičky, což vedlo k vážným zraněním. Dnes jsou pravidla mírnější: holenní části nohavic se vycpávají slámou a boty musí být měkké. Přesto jde o velmi bolestivou záležitost, která pravidelně končí modřinami a odřeninami. A přesto se lidé dobrovolně hlásí každý rok!

Závody šneků

V Anglii ještě chvíli zůstaneme. V anglické vesnici Congham se již od 60. let pravidelně konají závody šneků. Povolena není účast jiných šneků než hlemýžďů zahradních.

Závody probíhají na navlhčeném kusu bavlny, na němž je vyznačeno několik kruhů. Startuje se u toho vnitřního a cílem je protnout hranici kruhu vnějšího. Celková vzdálenost dráhy, kterou musí závodníci urazit, je 33 centimetrů. Disciplína je to vskutku vzrušující – komentátoři hýří napětím a diváci sledují doslova každičký milimetr.

Parta brambor sledující závody šneků

Závody šneků v žádném případě nesmíme zlehčovat. Závodníci pravidelně trénují a dodržují přísnou stravu – někteří sází na okurky, jiní zase na vysoce proteinový salát lollo rosso. Problém však nastává v obrovských vedrech, kdy jde veškerá snaha vniveč a šnečí závodníci raději dají přednost vychlazené ulitě.

Zajímalo by vás, kdo je šnečí rekordman? Světový rekord drží šnek Archie, který závod v Conghamu vyhrál v roce 1995 za rovné dvě minuty!

Extrémní žehlení

Kdo říká, že žehlení je nuda? Přenesete prkno a žehličku na vrchol hory, skálu, střechu auta nebo pod vodu – a pak jednoduše vyžehlíte košili. Tohle spojení domácí práce a extrémních podmínek má dokonce vlastní mistrovství světa! A kde má tento „sport“ své kořeny? Ano, hádáte správně, opět v Anglii.

Zajímá vás výběr nejšílenějších momentů? Co říkáte třeba žehlení při bungee jumpingu, ve vodopádu, na střeše auta za jízdy nebo uprostřed silničního provozu? Možné je opravdu vše.

Brambora, která žehlí prádlo na vrcholku hory

Nošení manželek

Finsko je domovem mezinárodního sportu zvaného wife-carrying, v překladu „nošení manželek“. Princip spočívá v tom, že muž nese ženu (vlastní, vypůjčenou nebo prostě jen partnerku), zatímco běží po překážkové dráze dlouhé 253,5 metrů. Styl nesení je volitelný, ale jako nejefektivnější se jeví tzv. estonský styl, kdy muž nese ženu na zádech hlavou dolů. A jaká je výhra? Váha ženy v pivu!

V průběhu let vznikly verze i v jiných částech světa, např. v USA, Austrálii, Anglii, Indii, Hongkongu či Německu.

Podvodní hokej

Hokej s helmou? Ne. Hokej s ploutvemi a pod vodou! Tento sport vyžaduje obrovskou výdrž, silné plíce a perfektní orientaci v prostoru.

Dva týmy po 6 hráčích se na dně bazénu perou o olověný puk, zatímco se musí pravidelně vynořovat pro nádech. Vybaveni jsou šnorchlem, maskou, ploutvemi a krátkou hokejkou. Sport je to sice velmi tichý, zato však pekelně intenzivní.

Brambory hrající podvodní hokej v bazénu

Závody rakví

Ve městě Manitou Springs v americkém Coloradu se každoročně pořádají závody vozíků ve tvaru rakví. Tyto závody vznikly na základě místního příběhu ženy jménem Emma Crawford (odtud také oficiální název „Emma Crawford Coffin Races“), která zemřela v roce 1891 a byla pohřbena na Červené hoře. Později její rakev vlivem dešťů sjela dolů.

Závodí se v pětičlenných týmech, kde jsou čtyři truchlící a jedna Emmina duše v rakvi na kolečkách. Závodí se v převlecích, přičemž se hodnotí rychlost i kreativita. Rakve už táhli kostlivci, zombíci, ženy v černém krajkovém prádle a další.

Famfrpál pro mudly

Ano, Famfrpál z Harryho Pottera opravdu existuje. Vznikl v roce 2005 na americké univerzitě Middlebury College. Hráči v sedmičlenných týmech běhají s koštětem mezi nohama, snaží se skórovat míčem do obruče a chytit „zlatonku“ (tenisák v ponožce připnutý na běžci).

Hra je překvapivě fyzicky náročná, kombinuje prvky házené, ragby a vybíjené, a i když působí směšně, hrají ho tisíce lidí po celém světě s plným nasazením. Nejčastěji se hraje na vysokých školách a univerzitách.

Obrázek brambory, která hraje famfrpál na koštěti

Boje s klokany a zápasy s chobotnicemi

Na úplný závěr nemůžeme opomenout dva sporty, které sice dnes už neexistují, ale svého času skutečně bavily (nebo spíš děsily) celé davy.

Prvním z nich byl boj s klokany, kdy lidé v boxerských rukavicích zápasili s cvičenými klokany – často v cirkusech nebo v rámci různých show. Zvířata mívala také rukavice, ale jejich zadní nohy a síla z nich dělaly nečekaně nebezpečné protivníky.

Ještě bizarnější byl zápas s chobotnicemi, populární hlavně v USA v 50. a 60. letech. Potápěči se potopili do moře a snažili se bez pomoci náčiní přemoci a vytáhnout co největší chobotnici na břeh. Některé soutěže zahrnovaly i přes stovku chobotnic! Dnes už oba tyto „sporty“ zanikly. Zůstávají tak jen jako varovná připomínka toho, jak daleko je člověk občas ochoten zajít, když se spojí touha po zábavě a naprostá absence pravidel.

Ať už jde o tradici, legraci, nebo touhu po extrémních zážitcích – všechny tyto sporty dokazují, že lidská kreativita (a odvaha) nemá meze. A i když se vám některé disciplíny mohou zdát šílené, právě to z nich dělá nezapomenutelný zážitek – pro účastníky i diváky.

Categories
Share Post

Sledujte nás na Facebooku

Back to Top To Top
Product added to cart